Serum fraktalkin (CX3CL1) düzeyinin sarkopeni ile ilişkisi
Relationship between serum fractalkine (CX3CL1) level and sarcopenia
  1. Tez No: 918529
  2. Yazar: DEMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yaşlanma kemik mineral yoğunluğu ve yağ dokusuyla beraber kas kütlesini de etkileyerek vücut kompozisyonunda değişikliklere sebep olur. Yaşlılıkta kendi işlerini yapabilmede günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız bireyler olmak için kas kütlesinin yanı sıra kas fonksiyonu ve gücünün de korunması önemlidir. Mevcut çalışmanın amacı sarkopenik bireylerde fraktalkin düzeylerinde meydana gelebilecek değişiklikleri belirlemekti. Araştırma SBÜ Konya Şehir Hastanesi Geriatri Polikliniklerine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 60 yaş ve üzeri bireylerde Nisan – Ekim 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu araştırma için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Bilimsel Araştırmalar Etik Kurul'undan Toplantı Sayısı: 2024/2 Karar Sayısı:2/4 kararıyla 16.02.2024 tarihinde onay alınmıştır. Çalışmada gruplar sağlıklı kontrol, muhtemel sarkopenik, sarkopenik ve şiddetli sarkopenik hastalardan oluşturuldu. Sarkopenili hastalarda hem kas kütlesi hem de el kavrama güçlerinde sağlıklı kontrollere göre belirgin bir azalma belirlendi. Aynı zamanda sarkopenili hastalar daha düşük fraktalkin değerlerine sahipti. Çalışmanın sonuçları yaşla birlikte azalan kas kütlesinin serum fraktalkin seviyelerinde önemli bir azalmaya neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aging affects muscle mass, bone mineral density, and fat tissue, causing changes in body composition. Preserving muscle mass, as well as muscle function and strength, is important for individuals to be independent in daily life activities and to be able to do their own work in old age. The current study was aimed to determine the changes that may occur in fractalkine levels in sarcopenic individuals. The research was conducted between April and October 2024 on individuals aged 60 and over who applied to the Geriatrics Polyclinics of SBU Konya City Hospital and agreed to participate to research. Approval was received for this research from the Health Sciences University Hamidiye Scientific Research Ethics Committee with the decision of Meeting Number: 2024/2, Decision Number: 2/4 on 16.02.2024. The groups in the study were composed of healthy controls, probable sarcopenic, sarcopenic, and severe sarcopenic patients. A significant decrease was determined in both muscle mass and hand grip strength in sarcopenic patients compared to healthy controls. At the same time, sarcopenic patients have low fractalkine values. The study's results show that decreasing muscle mass with age causes a significant decrease in serum fractalkine levels.