Serum CX3CL1 düzeyi ve CX3CL1 gen reseptör polimorfizmlerinin endometriozis ile ilişkisi
Serum CX3CL1 levels and CX3CL1 gene receptor polymorphisms associated with endometriosis
- Tez No: 608759
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GONCA YENİCESU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Endometriozis, endometrium dokusunun uterin kavite dışında olduğu ve reprodüktif çağdaki kadınların %10'unda görülen, östrojen bağımlı, genellikle pelvik ağrı, dismenore, disparoni ve infertiliteye neden olabilen patofizyolojisi net olarak bilinmeyen enflamatuvar bir hastalıktır. CX3CL1 (Fraktalkine-FKN), normal ve enflame epitel hücrelerinden eksprese edilen bir kemokin olup, spesifik reseptörü olan CX3CR1 aracılığı ile lökositlerin adezyon ve migrasyonundan sorumlu regülatuvar proteindir. Endometriozisli hastalarda CX3CL1'in bazal serum düzeyi ve bu kemokinin spesifik reseptör polimorfizmlerinin, immün sistem disfonksiyonu ile bağlantılı olabileceği düşünülen endometriozisin patofizyolojisini açıklamaya olası katkısının araştırılması amaçlanmaktadır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde çeşitli benign jinekolojik endikasyonlar ile ameliyat kararı alınmış ve ameliyatlar sonucunda elde edilen doku örneklerinin histopatolojik incelenmesi sonucunda endometriozis tanısı almış n=50 olgu hasta grubunu oluştururken, endometriozis tanısı almamış n=35 olgu kontrol grubunu oluşturmuştur. Gruplar benzer yaş aralığında oluşturulmuştur. Her iki gruba da CX3CL1'in bazal serum düzeyini değiştirebileceğinden, kronik hastalığı olanlar, gebeler, kanser hastaları, ameliyat sonrasındaki 3 ay içerisinde OKS veya progestin türevleri kullanmış olanlar ve immün yetmezliği olan bireyler dahil edilmemiştir. Gruplardan ameliyattan 3 ay sonrasındaki poliklinik kontrollerinde venöz tam kan örnekleri alındı. ELİSA yöntemi ile CX3CL1'in bazal serum düzeyleri belirlendi. Kan örneklerinden izole edilen DNA, PolimeraseChainReaction (PCR) ile çoğaltıldı ve RestrictionFragmentLengthPolymorfhism (RFLP) yöntemi ile CX3CR1'in önceden tanımlanmış olan T280M, V249I polimorfizmlerinin allel sıklıkları belirlendi. CX3CL1'in bazal serum düzeyi, endometriozis grubunda 1,4±1,3 ng/ml ve kontrol grubunda 13,9±11 ng/ml olarak fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, endometriozis hastalarında, kontrol grubuna göre CX3CL1 bazal serum düzeyi düşüklüğü ve CX3CR1'in T280M polimorfizminde heterozigot ve homozigot allel değişimleri anlamlı olarak bulundu. Bu durumun endometriozis gelişimindeki immun sistem aracılı patofizyolojik süreçlerin açıklanmasına katkı sağlayabileceği ve yeni çalışmalara ışık tutabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Endometriosis is an inflammatory disease in which endometrial tissue is outside the uterine cavity and is seen in 10% of reproductive age women, whose estrogen-dependent pathophysiology is often unknown, which can cause usually pelvic pain, dysmenorrhea, dyspareunia and infertility. CX3CL1 (Fractalkine-FKN) is a chemokine expressed from normal and inflamed epithelial cells and is the regulatory protein responsible for adhesion and migration of leukocytes through its specific receptor CX3CR1. The aim of this study is to investigate the baseline serum level of CX3CL1 and the possible contribution of this chemokine-specific receptor polymorphisms to explain the pathophysiology of endometriosis, which is thought to be related to immune system dysfunction in patients with endometriosis. In the Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine, Sivas Cumhuriyet University, surgical decision was taken with various benign gynecological indications and histopathological examination of the tissue samples obtained after the operation revealed n = 50 cases diagnosed as endometriosis while n = 35 cases were defined as control group. The groups were formed in a similar age range. Both groups did not include patients with chronic disease, pregnant women, cancer patients, those who had used OCS or progestin derivatives within 3 months postoperatively and individuals with immunodeficiency, as CX3CL1 could change the basal serum level. Venosus blood samples were obtained from the groups at the outpatient clinic visits at 3 months after the operation. The basal serum levels of CX3CL1 were determined by ELISA method. DNA were isolated from blood samples and amplified by PolymeraseChainReaction (PCR) and Allele frequencies of the predefined T280M, V249I polymorphisms of CX3CR1 were determined by RestrictionFragmentLengthPolymorfhism (RFLP) method. Basal serum levels of CX3CL1 was found 1.4±1.3ng / ml in the endometriosis group and 13.9±11 ng / ml in the control group and the difference was statistically significant (p 0.05). In conclusion; compared with the control group, in patients with endometriosis, low basal serum levels of CX3CL1 and heterozygous and homozygous allele changes in T280M polymorphism in the CX3CR1 were found statistically significant. We think that this situation may contribute to the explanation of immune system mediated pathophysiological processes in the development of endometriosis and may shed light on new studies.