Primer Kas İnvaziv Olmayan Mesane Kanserli Hastalarda Serum ve İdrar Fractalkine Düzeyinin Klinik Önemi
Clinical Importance of Serum and Urinary Fractalkine Level in Primary Non-Muscle Invasive Bladder Cancer
  1. Tez No: 895711
  2. Yazar: CENGİZ ÇANAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Kemokinlerin dördüncü sınıf eşsiz üyesi olan ve kemotaktik bir ajan olan Fractalkine'nin (CX3CL1), bazı kanser türlerinde antitümöral etkisi saptanmıştır. Bu çalışmada Fraktalkine'nin primer kas invaziv olmayan mesane kanserli hastalarda tanı, nüks ve progresyondaki rolü araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya primer kas invaziv olmayan mesane kanserli 44 hasta ve 40'ı sağlıklı kontrol grubundan oluşmakta olan 84 kişi alındı. Hasta ve kontrol grubundan kan ve idrar örnekleri alınıp ELISA yöntemiyle fractalkine düzeyleri ölçüldü. İdrar kreatinin düzeyleri hesaplanıp idrar fractalkine düzeyi optimize edildi. Hastaların demografik verileri, tümör evresi (Ta,T1), derecesi (düşük ve yüksek), sayısı, boyutu, takip sonrası nüks ve progresyon durumu kaydedildi. Fractalkine düzeyleri alt grup analizleri de dâhil edilerek her iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hasta grubunda idrar fractalkine değeri ortalama 7,8±0,9 ng/ml iken kontrol grubunda ortalama 7,7±0,6 ng/ml'ydi ve iki grup arasında istatiksel anlamlı fark izlenmedi (p=0,426). İdrar fractalkine/kreatinin değeri hasta ve kontrol grupları arasında benzer bulundu, hasta grubunda ortalama 16,0±32,2 ng/mgCr iken kontrol grubunda 11,1±7,0 ng/mgCr idi (p=0,781). Serum fractalkine değeri hasta olan grupta 2,9±1,2 ng/ml iken, kontrol grubunda 2,9±0,7 ng/ml olarak saptandı ve her iki grup arasında anlamlı fark izlenmedi (p=0,183). Yapılan alt grup analizlerde fractalkine düzeyleri ile tümör boyutu, tümör sayısı, nüks ve progresyon durumu arasında istatistiksel ilişki saptanmadı. Hasta grubunda NMP22 pozitifliği %50 iken negatif olan hastalarda Fractalkine değeri istatiksel anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Sitoloji pozitifliği hastaların %45,5'inde mevcuttu ancak Fractalkine değerleri açısından istatiksel anlamlı ilişki tesbit edilmedi. Sonuç: Her iki grup arasında ve alt gruplar arasında yapılan analizlerde serum fractalkine, idrar fractalkine ve idrar fractalkine/idrar kreatinin düzeylerinde istatiksel açıdan anlamlı fark tespit edilmedi. Fractalkine'nin mesane kanseri tanı ve takibinde kullanılabilecek bir biyobelirteç olarak kullanılması için gerekli özelliklere sahip olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: There are no optimal marker to diagnose non-muscle invasive baldder cancer, and to predict tumor recurrence and prognosis up to now. Fractalkine, is a unique fourth class member of chemokine family and has a high selective receptor (CX3CR1) that chemotactic for Natural killer (NK) cells, monocytes, and T lymphocyte. In many studies that were shown that Fractalkine had a role of the pathogenesis of inflammatory disease such as atherosclerosis, chronic pancreatitis, rheumatoid arthritis, HIV, transplant rejection, glomerulonephritis, and also antitumor effect was found in some cancer types. In this study we investigated the role of Fractalkine in diagnosis, recurrence and progression of primer non-muscle invasive bladder cancer and compared with healthy population. Materials and Method: Overall 84 people that consist of 44 patients with primary non-muscle invasive cancer and 40 healthy controls enrolled for the study. Blood and urine samples were collected and Fractalkine levels were measured by ELISA method. Urinary creatinine levels were calculated and urinary Fractalkine levels optimized. Demographic datas, tumor stage (Ta, T1), grade (low and high), number of tumor, tumor size, recurrence and progression status of patients were recorded. Fractalkine levels and subgroup analyzes were compared between 2 groups. Results: The mean age of patients was 63.9 ± 11.1, and 62.3 ± 9.6 in the control group. Mean urinary Fractalkine level was 7.8±0.9 ng/ml in patient group and 7.7±0.6 ng/ml in control group, there was not statistically significant difference between two groups (p = 0.426). Mean urinary Fractalkine/creatinine level was similar between patient group and control group (16.0±32.2 ng/mgCr and 11.1±7.0 ng/mgCr, respectively, p=0.781). Mean serum Fractalkine level was 2.9±1.2 ng/ml in patient group and 2.9±0.7 ng/ml in control group, there wasn't statistically significant difference (p=0.183). Also we couldn't find any relation of Fractalkine levels with tumor size, number, recurrence and progression. Conclusions: In this study we didn't find significant difference between two groups and also when we evaluated subgroup analysis we found similar results. Further studies need to identify the role of Fractalkine on cancer patogenesis and finding a marker that use for bladder cancer diagnosis and follow up.