Comparative analysis of liability rules for forward-lookingstatements in cross-border M&AS: A study of the UK, Germany,and Türkiye
Sınır ötesi birleşme ve satın almalarda ileriye dönük beyanlara ilişkin sorumluluk kurallarının karşılaştırmalı analizi: Birleşik Krallık, Almanya ve Türkiye üzerine bir inceleme
- Tez No: 918531
- Danışmanlar: DR. JORGE GUİRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez, Birleşik Krallık, Almanya ve Türkiye'deki sınır ötesi birleşme ve satın almalarda ileriye dönük beyanlara ilişkin sorumluluk kurallarının kapsamlı ve karşılaştırmalı bir analizini sunmaktadır. Ele alınan temel konu, sınır ötesi birleşme ve satın almalar bağlamında tarafların ileriye dönük beyanlardan kaynaklanan sorumluluklarını azaltmalarını veya bunlardan kaçınmalarını sağlayan mevcut önlemlerin etkinliğidir. Araştırma, ileriye dönük beyanların bu işlemlerde oynadığı kritik role özellikle vurgu yaparak, birleşme ve devralmaların tanımlarını, teorilerini ve tarihsel bağlamını inceleyerek başlamaktadır. Bu çalışma, bilgi açıklama ve sorumlulukla ilgili yasal çerçeveleri derinlemesine inceleyerek, üç ülkede ileriye dönük beyanlarla ilişkili risklerin yönetimine yönelik farklı yaklaşımları ele almaktadır. Analiz, yasal yaklaşımlardaki farklılıkları ve benzerlikleri vurgulayarak yasal hükümleri, içtihat hukukunu ve düzenleyici uygulamaları kapsamaktadır. Bulgular, Birleşik Krallık, Almanya ve Türkiye'nin birleşme ve satın alma işlemlerinde alıcı ve satıcıların çıkarlarını dengelemeye çalıştığını fakat sorumluluk yönetiminin işleyiş mekanizmaları ve etkinliği önemli ölçüde farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Bu farklılıklar büyük ölçüde her ülkenin kendine özgü yasal gelenekleri ve düzenleyici çevreleri tarafından şekillendirilmektedir. Bu boşlukları gidermek için tez, uygun düzenlemelerin önceden hazırlanması gibi stratejiler önermekte ve sorumluluğu etkili bir şekilde azaltma veya en aza indirme konusunda öneriler sunmaktadır. Bu öneriler, sorumluluk risklerini azaltarak hukuki netliği artırmayı ve daha güvenli ve daha şeffaf sınır ötesi birleşme ve satın alma işlemlerini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Genel olarak, elde edilen bulgular, uluslararası ticari işlemlere katılan taraflar için öngörülebilirliği artırmak ve riskleri azaltmak adına uyumlaştırılmış sorumluluk standartlarına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents a comprehensive comparative analysis of liability rules for forward-looking statements in cross-border M&As within the jurisdictions of the United Kingdom, Germany, and Turkey. The core issue addressed is the effectiveness of existing measures that enable parties to mitigate or avoid liability arising from forward-looking statements in the context of cross-border M&As. The research begins by examining the definitions, theories, and historical context of M&As, with a particular emphasis on the critical role that forward-looking statements play in these transactions. Through an in-depth investigation of the legal frameworks governing information disclosure and liability in these three countries, the study explores the varied approaches to managing the risks associated with forward-looking statements. The analysis includes statutory provisions, case law, and regulatory practices, highlighting the differences and similarities in legal approaches. The findings reveal that while the UK, Germany, and Turkey all strive to balance the interests of buyers and sellers in M&A transactions, the mechanisms and effectiveness of liability management differ significantly. These differences are largely shaped by each country's unique legal traditions and regulatory environments. The analysis also identifies gaps within the legal frameworks governing cross-border M&A transactions in the three countries, as well as issues that may arise specifically in cross-border contexts. To address these gaps, the thesis proposes strategies such as drafting appropriate provisions in advance and offers recommendations on how to effectively reduce or minimise liability. These recommendations are intended to enhance legal clarity and promote safer and more transparent cross-border M&A transactions by mitigating liability risks. Overall, the findings emphasise the need for harmonised liability standards to increase predictability and reduce risks for parties involved in international business transactions.