Türkiye'de sürdürülebilir kalkınmada yerel yönetimlerin rolü
The role of local governments in sustainable development in Türkiye
- Tez No: 918533
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışmada kalkınma, sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma kavramlarını tarihsel gelişimi, teorik çerçevesi ve uygulanma süreçleriyle ele alınarak, yerel yönetimlerin bu alanlardaki rollerini incelenmiştir. İkinci bölümde, kalkınma kavramının ekonomik büyüme ile sınırlı olmadığını, sosyal refah, insan odaklı kalkınma ve sürdürülebilirlik ilkeleriyle bütünleştirilmesi gerektiğini vurgulayan yaklaşımlar genel hatlarıyla verilmiştir. Sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevresel boyutlarının gelişimi, bu alandaki göstergeler ve kavramın tarihsel süreçteki yeri detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde, kalkınma ve kamu yönetimi anlayışındaki değişimlerin ve yerel yönetimlerin kalkınma süreçlerindeki rolü analiz edilmiştir. Bu bağlamda, yerelleşme, yönetişim ve küreselleşmenin etkileri, yerel kalkınma ve katılım süreçleri ile Türkiye'deki yerel yönetimlerin yapısı ve işlevleri üzerinde durulmuştur. Belediyelerin kanun ve görev kapsamında olan kent yönetim işlerinin kalkınma süreciyle ilişkisi ve bunlara bağlı nüfusunun hızla artması belediyelerin kalkınma sürecindeki misyonunu üretilen politikaların önemini doğrudan artırdığından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, Dünya, Avrupa ve Türkiye ölçeğinde sürdürülebilir kalkınma amaçlarına yönelik performans incelemeleri, değerlendirmeler yapılmış ve Türkiye'nin 2030 gündemine ulaşma sürecindeki ilerlemeleri ve yerel yönetimlerin bu hedeflere ulaşmak için gerçekleştirdikleri projeler, uygulamalar, eylem planları ve politikalar incelenmiştir. Sonuç bölümünde, sürdürülebilir kalkınmanın yerel düzeyde uygulanabilirliğini ve yerel yönetimlerin bu süreçteki kritik rolleri ele alınarak 2030 amaçları doğrultusunda tespit ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the concepts of development, sustainability and sustainable development were discussed with their historical development, theoretical framework and implementation processes, and the roles of local governments in these areas were examined. In the second part, approaches are given in general terms, emphasizing that the concept of development is not limited to economic growth, but should be integrated with the principles of social welfare, human-oriented development and sustainability. The development of the economic, social and environmental dimensions of sustainable development, the indicators in this field and the place of the concept in the historical process are detailed. In the third chapter, changes in the understanding of development and public administration and the role of local governments in development processes are analyzed. In this context, localization, governance and the effects of globalization, local development and participation processes, and the structure and functions of local governments in Turkey are emphasized. With the development process of city management affairs, which are within the scope of the law and duty of municipalities. It has been mentioned that the relationship between municipalities and the rapid increase in their population directly increases the importance of the policies produced and the mission of municipalities in the development process. In the fourth chapter, performance reviews and evaluations were made for sustainable development goals on the world, European and Turkish scales, and Turkey's progress in reaching the 2030 agenda and the projects, practices, action plans and policies carried out by local governments to achieve these goals were examined. In the conclusion section, the feasibility of sustainable development at the local level and the critical roles of local governments in this process are discussed and determinations and recommendations are made in line with the 2030 goals.