Finansal dolarizasyonun Türk bankacılık sisteminde likiditeye etkisinin regresyon analizi kullanılarak ölçülmesi
Measuring the impact of financial dollarization on liquidity in the Turkish banking system using regression analysis
  1. Tez No: 918534
  2. Yazar: NAZAN UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de bankacılık sektöründe yer alan 10 yabancı mevduat üretimi olan bankanın verilerinden yola çıkılarak dolarizasyon oranını etkileyen faktörleri belirlemektir. Panel analizi gerçekleştirilmeden öncelikle verilerin durağan olduğu, korelasyon ve otokorelasyon sorunlarının test edilmesi ve birim kök testi gibi testler yapılarak sınamalar gerçekleştirilmiştir. Bu testlerin ardından araştırma konusu itibariyle bankacılık sektöründe bankaya özgü faktörlerin dolarizasyon üzerinde hangi faktörlerinin belirleyici olduğunu tespit etmek amacı ile Driscoll-Kraay Standart Hatalarla Regresyon yöntemi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda 2014Q1 - 2023Q4 dönemleri arasında dolarizasyon oranının ortalama %6 ile %47 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Dolarizasyon değişkeni üzerinde etkili olan faktörler; cari oran, faiz geliri, kaldıraç oranı, sermaye yeterlilik oranı, takipteki kredilerin toplam krediler içerisindeki payı ve toplam kredilerin aktif içerisindeki payı şeklindedir. Bu değişkenlerden kaldıraç, sermaye yeterlilik, takipteki kredilerin toplam krediler içerisindeki payı ve cari oran dolarizasyonu artırırken likidite, faiz geliri ve toplam kredilerin aktifler içerisindeki payı değişkenlerinin dolarizasyonu azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify the factors affecting the dollarization rate using data from 10 foreign deposit-producing banks in Turkey's banking sector. Before conducting panel analysis, tests were performed to check for stationarity of the data, as well as tests for correlation, autocorrelation issues, and unit roots. After these tests, the Driscoll-Kraay Standard Errors Regression method was applied to determine which bank-specific factors in the banking sector are decisive in dollarization. As a result of the study, it was found that between Q1 2014 and Q4 2023, the dollarization rate fluctuated between an average of 6% and 47%. The factors affecting the dollarization variable are the current ratio, interest income, leverage ratio, capital adequacy ratio, the share of non-performing loans in total loans, and the share of total loans in assets. Among these variables, leverage, capital adequacy, the share of non-performing loans in total loans, and the current ratio were found to increase dollarization, while liquidity, interest income, and the share of total loans in assets were found to reduce dollarization.