Serebral palsili çocuklarda alt ekstremite cerrahisi sonrası sağlıkla ilgili yaşam kalitesi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of health-related quality of life outcomes after lowerextremity surgery in children with cerebral palsy
  1. Tez No: 918557
  2. Yazar: İSMAİL GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İMERCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı SP hastası olan spastisiteye bağlı alt ekstremite problemleri nedeniyle ortopedik cerrahi geçiren hastaların sağlıkla ilgili yaşam kalitesindeki değişimi ve ortopedik cerrahilerin farklı hasta gruplarında sağlıkla ilgili yaşam kalitesine etkisini araştırmaktır. SP beyindeki statik bir lezyondan kaynaklanan hastanın fiziksel, sosyal, psikolojik durumunu etkileyen bir engellilik durumudur. Çalışmamızda SP hastalarına yapılan ortopedik cerrahilerin, yaşam kalitesini erken ameliyat sonrası dönemde arttıracağını öngördük. Bunun yanı sıra SP hastalarının yaşa göre, kaba motor fonksiyonlarına göre, sadece yumuşak doku veya yumuşak doku ve kemik doku cerrahisi geçirmesine göre, spastisite durumuna göre ayrı gruplar içinde yaşam kalitesindeki değişimlerin farklarını saptamayı amaçladık. Hastalarda ekin deformitesi için yapılan aşiloplasti ve gastroknemius gevşetme cerrahi yöntemlerinin ekin deformitesini düzeltmede etkinliğini ve ameliyat sonrası kısa dönemde oluşan komplikasyonları da saptamayı hedefledik. Materyal ve Method: Çalışmamız Sağlık Bakanlığı Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğimizde Şubat 2021-Mart 2024 tarihleri arasında Serebral Palsi tanılı, tek seviyeli ya da çok seviyeli ortopedik cerrahi girişim yapılan hastaların verileri kullanılarak retrospektif bir çalışma olarak planlandı. Çalışma popülasyonu 63 hasta olarak belirlendi. Çalışmaya dahil edilme kriterleri ve çalışmadan dışlanma kriterleri oluşturuldu. Dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre yapılan değerlendirmeler sonucu 7 hasta çalışma dışı bırakılarak 56 hastanın verileri çalışmaya dahil edildi. Çalışmada hastaların yaş, cinsiyet, takip süresi ve CPCHILD ameliyat sonrası doldurulmasına kadar geçen süre gibi tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Hastalara yapılan cerrahi işlemlerin bilgisi, takip öncesi ve sonrası çekilen grafileri hastanemiz hasta bilgi yönetim sisteminden elde edildi. Hastaların takibinde hastaların onamı alındıktan sonra rutin olarak doldurulan hasta takip formu ve CPCHILD formlarındaki veriler kullanıldı. Çekilen tüm grafilerde kaynama ve implant durumu değerlendirildi. VDRO ve Dega osteotomisi yapılan hastalarda RMİ ölçümleri ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası pelvis AP grafilerinde yapıldı ve çalışmamızda kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate changes in health-related quality of life (HRQoL) in patients with cerebral palsy (CP) who underwent orthopedic surgery due to lower extremity problems related to spasticity, and to assess the impact of these surgeries on different patient groups. CP is a disability condition caused by a static brain lesion that affects an individual's physical, social, and psychological well-being. In this study, we hypothesized that orthopedic surgeries performed on CP patients would improve HRQoL in the early postoperative period. Furthermore, we aimed to identify differences in HRQoL changes within subgroups of patients categorized by age, gross motor function levels, type of surgery (soft tissue only vs. both soft tissue and bony surgeries), and spasticity severity. Additionally, we aimed to evaluate the effectiveness of Achilles tenoplasty and gastrocnemius lengthening surgeries in correcting equinus deformity and identify short-term postoperative complications. Materials and Methods: This retrospective study was conducted using data from patients diagnosed with CP who underwent single-level or multi-level orthopedic surgeries at the Orthopedics and Traumatology Clinic of the Ministry of Health Muğla Training and Research Hospital between February 2021 and March 2024. The study population consisted of 63 patients. Inclusion and exclusion criteria were established, and after evaluation, 7 patients were excluded from the study, leaving data from 56 patients for analysis. Descriptive statistics such as age, gender, follow-up duration, and the time from surgery to CPCHILD questionnaire completion were recorded. Information about surgical procedures and pre- and post-operative radiographs were obtained from the hospital's patient information management system. Data from routine patient follow-up forms and CPCHILD questionnaires, completed after obtaining patient consent, were used in the study. Radiographs were analyzed for bone union and implant status. For patients who underwent VDRO and Dega osteotomies, RMI measurements were performed on pre- and post-operative AP pelvis radiographs and included in the study.