Batılılaşma dönemi resim sanatında oryantalist etkiler ve portre resmine yansıması
Orientalist influences in Westernization period painting and their reflection on portrait painting
  1. Tez No: 918556
  2. Yazar: BUSE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sanat, zamanla kendini yeniler ve tanımını sürekli olarak değiştirir. Sanat alanında 'yeni' ve farklı olanın arayışına giren Avrupalı sanatçılar, keşfettikleri Doğu'nun egzotizminden ve büyüsünden etkilenerek sayısız eser üretmiştir. Batı'nın Doğu'dan etkilenmesi tek taraflı olmamış, zamanla Doğu ve Batı arasında bir kültür etkileşimi olmuştur. Bilhassa Doğu'nun güçlü imparatorluğu olan Osmanlı ile Avrupa devletlerinin diplomatik, askerî, siyasi ve ticari ilişkilerinin gelişmesi ile bu kültür etkileşimi iki medeniyet arasında artış göstermiştir. Artan bu etkileşim, hem toplumsal hem de sanatsal alana yansıyıp; önemli değişikliklerin ve yeniliklerin gerçekleşmesine imkân vermiştir. Bu araştırmada, Oryantalist resim türü kapsamında ele aldığımız ve Pera Müzesi'nde sergilenen portreler üzerinden, Avrupa ve Osmanlı'nın birbirleri ile olan ilişkisi irdelenmiş; her iki medeniyetin birbirlerine olan etkileri ve eserlere yansıyan bakış açıları incelenmiştir. Doğu ve Batı arasındaki görüş farklılıklarının ortaya konulmaya çalışıldığı bu çalışmada, Oryantalist portrelerin yapılmasında baş rolde olan elçilerin ve Avrupalı Oryantalist ressamların, Osmanlı'nın Batılılaşma sürecindeki sanat ortamına etkileri ve önemi üzerinde durulmuş; Batı resim sanatının topraklarımızda yaygınlaşmasına olan katkılarından bahsedilmiştir. Ayrıca Türk Oryantalist ressam Osman Hamdi Bey'in bu karşılaştırma kapsamında incelenen portreleri üzerinden de, bir Osmanlı ressamının Oryantalizm'i ne şekilde ele aldığına değinilmiştir. Osmanlı'nın resim sanatı alanında gerçekleştirilen tüm gelişmelerde etken olan, Osmanlı sultanlarının ve sarayın desteği ise yadsınamayacak derecede önemlidir. Miras değerindeki bu portreler, görsel belge niteliğinde olup Osmanlı'nın tarihi hakkında bize bilgi verirken, aynı zamanda tarihi kişiliklerin de fizyonomisini sunmaktadır. Nitekim imparatorluğun görkemi ve yaşamının yansıtıldığı portreler, Oryantalist resim türünü de zenginleştirmiş ve çeşitlendirmiştir.
Özet (Çeviri)
Art renews itself over time and constantly changes its definition. European artists, who sought what was 'new' and different in the field of art, produced countless works, influenced by the exoticism and magic of the East they discovered. The West's influence from the East was not one-sided; over time, there was a cultural interaction between the East and the West. Especially with the development of diplomatic, military, political and commercial relations between the Ottoman Empire, the powerful empire of the East, and the European states, this cultural interaction increased between the two civilizations. This increasing interaction is reflected in both social and artistic fields; It has enabled significant changes and innovations to occur. In this research, the relationship between Europe and the Ottoman Empire was examined through the portraits exhibited in the Pera Museum, which we considered within the scope of the Orientalist painting genre; The effects of both civilizations on each other and the perspectives reflected in the works were examined. In this study, where the differences of opinion between the East and the West are tried to be revealed, the influence and importance of the ambassadors and European Orientalist painters, who played the leading role in the making of Orientalist portraits, on the art environment in the Westernization process of the Ottoman Empire, is emphasized; His contributions to the spread of Western painting in our lands were mentioned. In addition, through the portraits of Turkish Orientalist painter Osman Hamdi Bey examined within the scope of this comparison, it was mentioned how an Ottoman painter handled Orientalism. The support of the Ottoman sultans and the palace, which was instrumental in all developments in the field of Ottoman painting, is undeniably important. These portraits, which have heritage value, are visual documents and provide us with information about the history of the Ottoman Empire, while also presenting the physiognomy of historical figures. As a matter of fact, portraits reflecting the glory and life of the empire enriched and diversified the Orientalist painting genre.