Yozgat koşullarında farklı İzmir kekiği (Origanum onites L.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of different Izmir oregano (Origanum onites L.) cultivars in Yozgat conditions
  1. Tez No: 918595
  2. Yazar: LÜTFİ KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, Yozgat koşullarında farklı İzmir kekiği (Origanum onites L.) çeşitlerinin tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, İzmir kekiğinin 3 çeşidi (Tayşi 2002, Oğuz 2012 ve Ceylan 2002) tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak 2023 yılında dikilmiştir. Araştırmada; bitki boyları, yeşil herba verimleri, drog herba verimleri, yeşil yaprak verimleri, drog yaprak verimleri, uçucu yağ oranı, uçucu yağ verimi ve uçucu yağ bileşenleri incelenmiştir. Araştırmada; bitki boyu 31,6-45,6 cm, yeşil herba verimleri 1999,7-2037,6 kg/da, drog herba verimleri 729,1-815,3 kg/da, yeşil yaprak verimleri 1240,3-1243,7 kg/da, drog yaprak verimleri 496,3-527,3 kg/da, uçucu yağ oranları 3,0-4,6 ml/100 g ve uçucu yağ verimi 24,3- 33,2 l/da arasında değişmiştir. Uçucu yağın en önemli bileşenleri karvakrol (%46,65-61,04), timol (%1,15-30,56) ve γ-terpinen (% 4,22-8,95) olarak belirlenmiştir. Yozgat koşullarında, agronomik özellikler açısından Oğuz 2012, uçucu yağ oranı, verimi ve bileşenine göre ise Tayşi 2002 çeşidi öne çıkmıştır. Ceylan 2002 çeşidinin Yozgat koşullarına adapte olamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine some agricultural and quality characteristics of different Izmir thyme (Origanum onites L.) varieties in Yozgat conditions. Izmir thyme varieties in Yozgat conditions. In the study, 3 Izmir thyme varieties (Tayşi 2002, Oğuz 2012 and Ceylan 2002) were planted according to the randomized complete block design with three replications in 2023. In the experiment; plant heightes, green herbage yields, drog herbages yields, green leaf yields, drog leaf yields, essential oil rations, essential oil yields and essential oil components were investigated. In the research; plant height varied between 31.6-45.6 cm, green herbage yields varied between 1999.7-2037.6 kg/da, drog herbages yields varied between 729.1-815.3 kg/da, green leaf yields varied between 1240.3-1243.7 kg/da, drog leaf yields varied between 496.3-527.3 kg/da, essential oil rates varied between 3.0-4.6 ml/100 g and essential oil yield varied between 24.3-33.2 l/da. The most important components of the essential oil were determined as karvakrol (46.65-61.04%), timol (1.15-30.56%) and γ-terpinene (4.22-8.95%). In Yozgat conditions, Oğuz 2012 was prominent in terms of agronomic characteristics, and Tayşi 2002 variety was prominent in terms of essential oil ratio, yield and component. Ceylan 2002 variety could not adapt to Yozgat conditions.