Demiryolu elektrifikasyon tesisleri için bakım ve arıza yazılımının geliştirilmesi
Development of maintenance and fault software for railway electrification facilities
  1. Tez No: 918605
  2. Yazar: AHMET DENİZ UZUNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ FATİH KEÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Elektrifikasyonlu demiryolu hatlarının işletilmesi, enerji verimliliği ve sürdürülebilir ulaşım açısından günümüzde büyük önem taşımaktadır. Bu tür sistemlerin kesintisiz ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için bakım ve arıza yönetimi süreçlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Geleneksel yöntemler, bu süreçlerin takibinde sınırlı kalmakta ve modern çözümlere adapte olma ihtiyacını ortaya koymaktadır.Bu çalışma, demiryolu elektrifikasyon sistemlerinde dijitalleşme odaklı bir çözüm sunarak bakım ve arıza yönetimi süreçlerinin daha verimli hale getirilmesini amaçlamaktadır. Yapılan tez çalışmasında, demiryolu elektrifikasyon sistemlerine ait bakım ve arıza işlemlerinin takip süreçlerine yönelik bir web tabanlı yazılım geliştirilmiştir.. Yazılım, kullanıcı dostu bir ara yüz aracılığıyla bakım ve arıza formlarını dijitalleştirerek hızlı ve doğru veri girişine olanak tanımaktadır. Ayrıca, sistem, kullanıcı, arıza ve bakım faaliyetlerini izleme modülleriyle entegre bir yapıya sahiptir. Yazılımın sağladığı raporlama ve grafik özellikleri, kullanıcıların operasyonel süreçleri daha iyi analiz etmelerini ve karar süreçlerini iyileştirmelerini sağlamaktadır. Sunucu tabanlı veri depolama özelliği sayesinde tüm bakım ve arıza kayıtları güvenli bir şekilde arşivlenmiş ve geçmiş verilerin erişilebilirliği artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The operation of electrified railway lines is of great importance today due to its contributions to energy efficiency and sustainable transportation. Ensuring the uninterrupted and safe operation of such systems necessitates the effective management of maintenance and fault processes. Traditional methods often fall short in tracking these processes, highlighting the need for integration with modern solutions.This study aims to provide a digitalization-focused solution for railway electrification systems, improving the efficiency of maintenance and fault management processes. In this thesis, a web-based software has been developed for the follow-up processes of maintenance and failure operations of railway electrification systems. The software enables fast and accurate data entry by digitizing maintenance and fault forms through a user-friendly interface. Additionally, it features integrated modules for monitoring users, faults, and maintenance activities. The reporting and graphical capabilities of the system allow users to analyze operational processes more effectively and improve decision-making. With server-based data storage, all maintenance and fault records are securely archived, enhancing the accessibility of historical data.