Bilgi ve iletişim teknolojilerinin Uganda Halk Kütüphaneleri üzerindeki etkisi: Kampala Capıtal Cıty Authorıty Halk Kütüphanesi örneği
The impact of information and communication technologies on Uganda's Public Libraries: Case study Kampala Capital City Authority Public Library
- Tez No: 918604
- Danışmanlar: Prof. Dr. NEVZAT ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin halk kütüphanelerine entegrasyonu, halk kütüphanelerinin kataloglama, dolaşım, bilgi edinme, sağlama, sınıflama ve elektronik belge dağıtımı gibi geleneksel rutinlerini büyük ölçüde değiştirmiştir. Bu teknolojik gelişmeler, halk kütüphanelerini dijital formatlardaki bilgiler gibi çok çeşitli bilgi hizmetleri sunma konusunda güçlendirmiş, böylece verimliliği ve kullanıcı deneyimini artırmıştır. Halk kütüphaneleri, bilgiye erişim ve bilginin yayılması için hayati önem taşıyan toplum merkezleri olarak hizmet vermektedir. Bu çalışma, bilgi ve iletişim teknolojilerinin Uganda'daki halk kütüphaneleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamış ve özellikle KCCA halk kütüphanesine bir vaka çalışması olarak odaklanmıştır. Bu çalışmada basit rastgele örnekleme tekniği kullanılarak nicel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler, yapılandırılmış anketler kullanılarak kütüphane personeli ve kütüphane kullanıcılarından toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, BİT'lerin kataloglama ve dolaşım gibi temel kütüphane işlevlerini kolaylaştırarak KCCA halk kütüphanesinde önemli ilerlemeler sağladığını ve böylece E-kitaplar, internet erişimli bilgisayarlar ve CD-ROM'lar gibi BİT kaynaklarına erişimi artırdığını göstermiştir. Çalışma ayrıca, KCCA halk kütüphanesine BİT'lerin dahil edilmesinin OPAC, reprodüksiyon hizmetleri, referans hizmetleri, belge tarama hizmetleri, internet hizmetleri, E-kaynak hizmetleri ve bilgi teknolojisi hizmetleri gibi BİT tabanlı hizmetlerin yanı sıra bilgisayarlar, yazıcılar, fotokopi makineleri, laminasyon makinesi, dizüstü bilgisayarlar, projektör, CD'ler, televizyon, dijital kameralar ve internet olanakları gibi BİT araçlarının kullanımı yoluyla kaynak paylaşım hizmetlerinin sağlanmasına olanak tanıdığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, çalışma, yetersiz finansman, güvenilmez internet ve düşük bant genişliği, yetersiz BİT altyapısı, BİT yazılım ve donanım maliyeti, kütüphane kullanıcıları arasında BİT becerilerinin eksikliği, dijital kaynakların korunmaması, yetersiz insan kaynakları ve hükümet politikaları dahil olmak üzere KCCA halk kütüphanesinde BİT'lerin uygulanması için büyük bir tehdit oluşturan çeşitli zorluklar da tespit etmiştir. Özellikle hem kütüphane personeli hem de kullanıcılar için sürekli BİT okuryazarlığı eğitimine ve tüm temel kütüphane işlevlerinin otomasyonuna ihtiyaç vardır. Ayrıca, daha fazla BİT kaynağına abone olmak ve bilgisayar gibi daha fazla BİT altyapısı satın almak faydalı olacaktır. Kütüphane ayrıca açık kaynaklı yazılım kullanmayı ve BİT projelerini finanse etmek için gelir getirici faaliyetler oluşturmayı da düşünebilir. Halk kütüphanelerindeki BİT projelerini daha fazla desteklemek için, hükümet ulusal bütçede BİT geliştirme ödenekleri tahsis etmelidir. Yetersiz insan kaynakları, kütüphanecilik bilgisine ve BİT becerilerine sahip daha fazla personelin işe alınmasıyla giderilebilir ve hükümet internet bağlantısını geliştirmek ve bant genişliğini artırmak için BİT altyapı geliştirme projeleri oluşturabilir. Basitleştirilmiş BİT politikaları geliştirilmeli ve BİT halk kütüphanesi projeleri için özel departmanlar kurulmalıdır. Son olarak, kütüphane, dijital kaynaklarını korumak için bulut bilişim hizmetleri gibi yeni dijital bilgi koruma biçimlerini benimsemeyi düşünmelidir.
Özet (Çeviri)
The integration of information and communication technologies in public libraries has drastically transformed the traditional routines of libraries, including cataloging, circulation, information retrieval, acquisition, classification, and electronic document delivery. These technological advancements have empowered libraries to offer a wide range of information services such as information in digital formats, enhancing efficiency and user experience. Public libraries serve as vital community hubs for access to information and knowledge dissemination. This study aimed at exploring the impact of information and communication technologies on Uganda's public libraries, with a specific focus on KCCA public library as a case study. A quantitative research method was employed in this study, utilizing a simple random sampling technique. Data was collected from library staff and library users using structured questionnaires. The findings of the study indicated that ICTs have facilitated significant advancements at KCCA public library by streamlining and easing core library functions such as cataloging and circulation through, thereby enhancing access to ICT resources such as E-books, computers with internet access, and CD-ROMs. Furthermore, the study also revealed that the incorporation of ICTs at KCCA public library enabled the provision of ICT-based services such as OPAC, reprographic services, reference services, document scanning services, internet services, E-resource services, and information technology services, as well as resource sharing services through the use of ICT tools such as computers, printers, photocopy machines, laminating machine, laptops, projector, CDs, television, digital cameras and internet facilities. However, the study also identified several challenges that pose a major threat to the implementation of ICTs at KCCA public library, including inadequate funding, unreliable internet and low bandwidth, insufficient ICT infrastructure, cost of ICT software and hardware, lack of ICT skills a mong library users, preservation of digital resources, inadequate human resources and government policies. Notably, there is need for continuous ICT literacy training for both library staff and users, as well as the automation of all core library functions. Additionally, subscribing to more ICT resources and purchasing of more ICT infrastructure, such as computers, would be beneficial. The library could also consider using open-source software and setting up income generating activities to fund ICT projects. To further support ICT projects in public libraries, the government should allocate ICT development grants in the national budget. Inadequate human resources can be addressed by recruiting more staff with librarianship knowledge and ICT skills, while the government can set up ICT infrastructure development projects to improve internet connectivity and increase bandwidth. Simplified ICT policies should be developed, and specific departments should be established for ICT public library projects. Lastly, the library should consider embracing new digital forms of information preservation such as cloud computing services to preserve its digital information resources.