Semerkant kültürünün Māturîdî tefsirine etkisi
The influence of Samarkand culture on Māturîdî's interpretation
  1. Tez No: 918606
  2. Yazar: ŞAMİL AŞBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmada Māturîdî'nin Teʾvîlātu'l-Ḳurʾān adlı tefsir eserinde yer alan Semerkant kültürüne ait unsurlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Bir metnin oluştuğu döneme ait unsurları bilmemiz o metni daha doğru anlamamıza sebep olacaktır. Bundan dolayı dini metinlerin oluştukları döneme ait unsurları ve bu unsurların metne yansımalarını bilmemiz önemlidir. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, konusu yöntemi;Māturîdî'nin yaşamı ve Semerkant'ın kültürel yapısı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde ise ele alınan ayetlerin Māturîdî tefsirindeki yorumlarının Semerkant kültürü ile alakası olanları betimlenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Māturîdî tefsirinde yer alan kültürel kodların bağlamı ortaya koymaya çalışılmıştır. Böylece tefsir metnini yazıldığı dönemin hangi ölçüde etkilediği ortaya konulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to reveal the elements of Samarkand culture in Māturîdî's commentary work callded Teʾvîlātu'l-Ḳurʾān.Knowing about the period in which the text was written, helps us understand the text more accurately, therefore it is important for us to now about the facts of the period in which religious texts were formed and the reflections of them to the texts.Our study consist of introduction two chapters and conclusion.In the ıntroduction we tried to give information about the aim, the topic and the method of research; the life of Māturîdî and the culturel structure of Samarkand. In the first chapter we tried to describe the interpretations of the verses we discussed in the tafsir of Māturîdî which are related to the culture of Samarkand. In the second chapter we tried to reveal the context of the culturel codes in the Māturîdî tafsir.Thus, we tried to reveal to what extent the period in wihch it was formed affected the tafsir text.