Eski Asur Döneminde ticari ortaklıklar
Commercial partnerships in the Old Assyrian Period
  1. Tez No: 918626
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Tarih, Linguistics, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
“Eski Asur Döneminde Ticari Ortaklıklar”adlı yüksek lisans tezim, Anadolu'ya ticaret için gelen Asurlu tüccarların ve onlara sermaye sağlayan Asurlu zengin, nüfuzlu kişi ve ailelerin yürüttükleri ticari faaliyetleri araştırmak ve kurdukları ticari ortaklıkları tespit etmek amacıyla gerçekleşti. Kurulan bu ortaklıkların nasıl bir sistemle düzenlendiği, kimler tarafından oluşturulduğu, ne kadar süreyle devam ettiği ve ortaklıklarda kullanılan altın-gümüş ve diğer ticari eşyalar miktarlarıyla tespit edilmeye çalışıldı. Çalışma, 200'ü aşkın Eski Asurca tabletin taranması yöntemiyle elde edilen bilgilerden meydana geldi. Taranan çeşitli konulardaki belgeler üzerinde ilgili satırlar incelenerek transkripsiyon, tercüme ve gerekli değerlendirmeler yapıldı. Yapılan tez çalışması sonucunda, Eski Asur Döneminde kurulan ticari ortaklıklar ve bu ortaklıkla ilişkili kişiler tespit edildi. Asurlu tüccarların en çok başvurduğu ortaklık türü olan naruqqum'un (“çuval/çanta”) 35 yıla kadar devam edebilen uzun süreli bir ortaklık olduğu ve altın üzerinden hesaplandığı ortaya kondu. Kurulan bir diğer uzun süreli ortaklık ise ebuṭṭum-borçlanması'dır. Tüccarların aralarında gerçekleştirdikleri bir tür borçlanma sistemi olan ebuṭṭum'un, daha çok gümüş üzerinden işlem yapılan ve 20 yıla kadar devam edebilen bir ortaklık türü olduğu anlaşıldı. Asurlu tüccarların her zaman uzun süreli ortaklıkları tercih etmediği, bulundukları durum ve şartlara göre farklı ortaklık türlerini tercih ettiği belirlendi. Kısa süreli ortaklıklar olarak nitelendirilebilecek bu sözleşmeler ise; be'ūlātum, ellātum ve tappā'uttum olarak adlandırılmaktadır. Be'ūlātum sermayesinin 5 yıla kadar devam edebilen, ödemesinin daha çok gümüş ve düşük kaliteli bakır olarak da yapıldığı bir ortaklık olduğu belirlendi.“Kervan”anlamına da gelen ellātum-ortaklığının ise kervan seyahatlari sırasında kurulduğu, ödemelerinin gümüş, kalay ve kumaşların gümüş üzerinden değeri hesaplanarak yapıldığı anlaşıldı. Ellātum-ortaklığının belirlenen bir süresi olmadığı, muhtemelen kervanın seyahatini tamamlayıncaya kadar yürürlülükte kaldığı belirlendi.“Dostluk/ortaklık”anlamına gelen tappā'uttum ise bir ticari malın alım-satımı için kurulan kısa süreli bir ortaklıktı. İlgili tabletlerde bu ortaklığın devam edeceği net bir sürenin verilmediği görüldü. Ayrıca, diğer ortaklıkların ödemesinde kullanılan altın ve kalayın tappā'uttum'da kulanılmadığı, sadece gümüş üzerinden oluşturulduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
My master's thesis titled“Commercial Partnerships in the Old Assyrian Period”was carried out to investigate the commercial activities carried out by the Assyrian merchants who came to Anatolia for trade and the wealthy and influential Assyrian individuals and families who provided them with capital, and to identify the commercial partnerships they established. I tried to determine how these partnerships were organized, who formed them, how long they lasted, and the amounts of gold, silver and other commercial goods used in the partnerships. The study was based on information obtained by scanning over 200 Old Assyrian tablets. Transcription, translation and necessary evaluations were made by examining the relevant lines on the scanned documents on various subjects. As a result of the thesis study, commercial partnerships established in the Old Assyrian Period and the people associated with these partnerships were identified. It was revealed that naruqqum (“sack/bag”), the most frequently used partnership type by Assyrian merchants, was a long-term partnership that could last up to 35 years and was calculated in gold. Another long-term partnership established was ebuṭṭum-borrowing. It was understood that ebuṭṭum, a type of borrowing system carried out among merchants, was a partnership type that mostly involved silver and could last up to 20 years. It was determined that Assyrian merchants did not always prefer long-term partnerships, but preferred different types of partnerships according to their situation and conditions. These contracts, which can be described as short-term partnerships, are called be'ūlātum, ellātum and tappā'uttum. It was determined that Be'ūlātum was a partnership that could last up to 5 years and was paid mostly in silver and low-quality copper. It was understood that the ellātum-partnership, which also means“caravan”, was established during caravan travels and that its payments were made by calculating the value of silver, tin and fabrics in terms of silver. It was determined that the ellātum-partnership did not have a specified duration and probably remained in effect until the caravan completed its journey. Tappā'uttum, which means“friendship/partnership”, was a short-term partnership established for the purchase and sale of a commercial good. It was seen that no clear period for this partnership to continue was given in the relevant tablets. In addition, it was determined that the gold and tin used in the payment of other partnerships were not used in tappā'uttum, but were formed only in silver.