Motorlu taşıtlarda 3D eklemeli imalat yöntemiyle üretilen çarpışma kutularının enerji sönümleme performansının incelenmesi
Investigation of the energy absorption performance of 3D crash boxes produced by additive manufacturing method in motor vehicles
  1. Tez No: 918635
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Motorlu taşıtlar, günümüzün en sık kullanılan ve tercih edilen ulaşım araçları haline gelmişlerdir. Artan sayıları ile orantılı olarak artmakta olan trafik kazaları insan ve çevre açısından büyük sorunlara yol açmaktadır. Bundan dolayı taşıt güvenliği büyük önem arz etmektedir. Gerek yolcu güvenliği gerekse çevre güvenliği açısından büyük öneme sahip olan taşıt güvenlik sistemleri, otomotiv imalatçıları açısından geliştirilmeye açık ve zorunlu bir alan haline gelmiştir. Bu çalışmada çarpışma anında ortaya çıkan enerjiyi yolcu kabinine aktarılmadan bünyesinde sönümleyen, olası riskleri azaltan, taşıt güvenlik sistemlerinin bir parçası olan darbe emiciler ya da bir diğer adıyla çarpışma kutularının yeni bir üretim yöntemi olan metal tozlu eklemeli imalat yöntemiyle üretilmiş kafes yapıların yük altındaki performansları deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında Ti6Al4V, INC 718 ve S 316L malzemeden kare ve altıgen geometriye sahip 18 matrisli yapılar tasarlanmış ve performansları incelenmiştir. Kafes yapıların darbe sönümleme performansında 1,9 kat gibi kayda değer farklar ortaya koyduğu ve çarpışma kutusunun kesit geometrisinin enerji sönümleme performansında benzer malzemelerde 2 kat daha iyi performans sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Motor vehicles have become today's most frequently used and preferred means of transportation. Traffic accidents, which increasing in proportion to vehicle numbers cause great problems in terms of people and the environmental. Thus, vehicle safety is of great importance. Vehicle security systems, which are of great importance in terms of both passenger safety and environmental safety, have become an open and mandatory field for development for automotive manufacturers. In this study, the performance under load of lattice structured crash boxes produced by the metal powder additive manufacturing method, which is a new production method of impact absorbers, also known as crash boxes, has been examined. Within the scope of the study, 18 matrix structures with square and hexagonal geometry were designed from Ti6Al4V, INC 718 and S 316L materials and their performances were examined. Although the lattice structure is relatively heavier than the empty structure, It has been determined that lattice structures reveal significant differences of 1.9 times in impact damping performance, and the cross-sectional geometry of the collision box performs 2 times better than similar materials in energy absorption performance.