Yara takibi için pH-duyarlı bakteriyel selüloz nanofiber yara örtülerinin geliştirilmesi
Development of pH-sensitive bacterial cellulose nanofiber wound dressings for wound monitoring
- Tez No: 918636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL TAMAHKAR IRMAK, DOÇ. DR. BENGİ ÖZKAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, yara ortamındaki enfeksiyon varlığını tespit etmek amacıyla bakteriyel selüloz tabanlı pH duyarlı, akıllı yara örtülerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen akıllı yara örtüleri, bakteriyel selülozun nanofiberlerin üstün yara iyileştirme özellikleri ile yara tedavisini desteklerken aynı zamanda enfeksiyon varlığında, yara ortamındaki pH değişimi vasıtasıyla yara takibinin yapılabilmesini sağlar. Bu amaçla, tez kapsamında öncelikle indikatör boya olan fenol kırmızısı modifiye edilmiştir (PR-MA). Sentezlenen PR-MA'nın sulu çözeltilerinin renginin, asidik pH'da sarı renkli iken bazik pH'da kırımızı-mora değiştiği belirlenmiştir. PR-MA'nın kimyasal yapısı ayrıca FTIR ve NMR ile incelenmiştir. Ardından PR-MA, farklı akrilamid miktarları (0,01; 0,05; 0,1 ve 0,4 g) kullanılarak, 3-metakriloksipropil trimetoksisilan ile modifiye edilen BC yüzeyinde polimerize edilmiştir. Geliştirilen BC/PR-MA nanofiber yara örtülerinin kimyasal ve morfolojik özellikleri FTIR ve SEM ölçümleri ile incelenmiştir. BC/PR-MA nanofiber yara örtülerinin farklı pH tamponlarındaki kolorimetrik analizleri sonucunda elde edilen ∆E değerlerinin 12'den büyük olmasıyla, pH duyarlı yara örtülerindeki pH değişiminden kaynaklanan renk değişiminin gözle görülebilir seviyede olduğu belirlenmiştir. BC/PR-MA nanofiber yara örtülerinin pH 5,5 ve pH 8,0'de şişme özellikleri incelenmiş ve şişme kapasitesinin yaklaşık %400-%800 arasında değiştiği bulunmuştur. Elde edilen BC/PR-MA nanofiberin (akrilamid içeriği: 0,01; 0,05; 0,1 ve 0,4 g) su buharı geçirgenlik hızları sırasıyla,1977,5±37,1; 2120,6±303,5; 2188,5±66,2 ve 1651,6±4,5 g/m2/gün olarak bulunmuştur. BC/PR-MA nanofiber yara örtülerinin çekme gerilmesi sırasıyla 42,8- 113,9 MPa aralığında ve çekme uzama değeri %0,08-0,16 olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, tez kapsamında geliştirilen pH duyarlı BC temelli nanofiberlerin, yara takibini çıplak gözle, hızlı ve etkin şekilde yapabilecek yara örtüleri olarak yüksek potansiyel sundukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop bacterial cellulose-based pH-sensitive smart wound dressings to detect the presence of infection in the wound environment. The developed smart wound dressings support wound treatment with the superior wound healing properties of bacterial cellulose nanofibers, while at the same time enabling wound monitoring in the presence of infection through the pH change in the wound environment. For this purpose, the indicator dye phenol red was modified (PR-MA). It was determined that the color of aqueous solutions of synthesized PR-MA changed from yellow at acidic pH to red-purple at basic pH. The chemical structure of PR-MA was also investigated by FTIR and NMR. PR-MA was then polymerized on the BC surface modified with 3-methacryloxypropyl trimethoxysilane using different acrylamide amounts (0.01, 0.05, 0.1 and 0.4 g). The chemical and morphological properties of the developed BC/PR-MA nanofiber wound dressings were investigated by FTIR and SEM measurements. The colorimetric analysis of BC/PR-MA nanofiber wound dressings in different pH buffers showed that the color change due to pH change in pH sensitive wound dressings is visible with ∆E values greater than 12. The swelling properties of BC/PR-MA nanofiber wound dressings at pH 5.5 and pH 8.0 were investigated and it was found that the swelling capacity varied between 400% and 800%. The water vapor permeability rates of BC/PR-MA nanofibers (acrylamide content: 0.01; 0.05; 0.1 and 0.4 g) were found to be 1977.5±37.1; 2120.6±303.5; 2188.5±66.2 and 1651.6±4.5 g/m2/day, respectively. The tensile stress of BC/PR-MA nanofiber wound dressings were determined as 42.8- 113.9 MPa and tensile elongation value as 0.08-0.16%, respectively. In line with these results, it was determined that pH-sensitive BC-based nanofibers developed within the scope of this thesis offer high potential as wound dressings that can perform wound monitoring quickly and effectively with the naked eye.