Erzincan'da kireçtaşı, serpantin ve jips anakayaya özelleşmiş endemik bitki türlerinin fonksiyonel karakterlerinin analizi ve bitki sürgünleri ile toprak bünyesinin bitki besleyici elementler açısından karşılaştırılması
Analysis of functional characteristics of common plant species in limestone, serpentine and gypsum areas in Erzincan and their relationship with nutritional elements
- Tez No: 918648
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KANDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Botanik, Science and Technology, Biology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bitki Fonksiyonel Karakterleri, birey düzeyinde hücreden tüm organizmaya kadar ölçülebilen, büyüme, üreme, kaynak kullanımı gibi süreçleri etkileyerek bitki türlerinin yaşam başarısını etkileyen herhangi bir morfolojik, anatomik, biyokimyasal, fizyolojik veya fenolojik kalıtsal özellik olarak tanımlanır. Araştırmada, Erzincan'da kireçtaşı, serpantin ve jips alanlarına özelleşmiş yaygın bitki türlerinin fonksiyonel karakterlerinin analizi ve besleyici elementlerle ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, jipse özelleşmiş 28, kireçtaşına özelleşmiş 26 ve serpantine özelleşmiş 30 taksonun genel ve fonksiyonel 33 karakteri Kategorik Diskriminant Analizi ile incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre; bitki boyu x taç izdüşümü, gövde görünüşü yaprak boy x en oranı, taçyaprak özellikleri, çiçek simetrisi, ovaryum durumu ve meyve tipinin anakayaya göre değişim gösterdiği belirlenmiştir. Diğer özellikler her üç anakayanın da bitki gelişimine olumsuz etki eden ortak fiziksel ve kimyasal bileşimleri nedeniyle benzer olduğu görülmüştür. Laboratuvar çalışmasına göre; gövde özyoğunluğu, gövde ve yaprak kuru madde oranının serpantin türlerinde daha fazla olduğu belirlenmiştir. Toprak ve bitki mineralleri bakımından serpantinde jips ve kireçtaşına göre Mg, Cr, Fe, Mn; kireçtaşında serpantin ve jipse göre Al, K, Cu; Jipste serpantin ve kireçtaşına göre Ca elementinin fazla olduğu saptanmıştır. İncelenen besleyici elementlerler açısından; korelasyon testi ile elementler arasında anakaya ve sürgünlerde ayrı ayrı pozitif ve negative ilişkiler belirlendi.
Özet (Çeviri)
Plant Functional Characters are defined as any morphological, anatomical, biochemical, physiological or phenological hereditary feature that can be measured from the cell to the whole organism at the individual level and that affects the survival success of plant species by affecting processes such as growth, reproduction and resource use. In the research, the functional characters of common plant species specialized to limestone, serpentine and gypsum in Erzincan and their relationship with nutrient elements were analyzed. In this context, 33 general and functional characters of 28 taxa specialized in gypsum, 26 specialized in limestone and 30 specialized in serpentine were examined by Categorical Discriminant Analysis. According to the analysis results, it was determined that plant height x crown projection, stem appearance, leaf length x width ratio, petal characteristics, flower symmetry, ovary status and fruit type changed according to the bedrock. Other characteristics were found to be similar due to the common physical and chemical compositions of all three bedrocks that negatively affect plant development. According to the laboratory study; it was observed that stem specific density, stem and leaf dry matter ratio were higher in serpentine species. In terms of soil and plant minerals, Mg, Cr, Fe, Mn were higher in serpentine than in gypsum and limestone; Al, K, Cu were higher in limestone than in serpentine and gypsum; Ca was higher in gypsum than in serpentine and limestone. In terms of the examined nutrient elements; positive and negative relationships were determined between the elements separately in the bedrock and shoots with the correlation test.