Çağdaş epistemolojide tanıklık sorunu
The problem of testimony in contemporary epistemology
- Tez No: 918647
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BAYAR BRAVO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son dönem epistemoloji çalışmalarında, bilginin bir kaynağı olarak tanıklığın tartışılması önemli bir yer tutar. Tanıklığın neliği, tanıklığa dayalı gerekçelendirmenin nasıl elde edildiği, bilgi üretme ve aktarmadaki rolü, tanıklık gerekçelendirmesinin kaynağının ne olduğu, bir epistemik otoriteye güvenin nasıl gerekçelendirilebileceği vb. konular tanıklık epistemolojisinin merkezindedir. Bu çalışmada tanıklığın doğasına dair görüşler karşılaştırılarak ayrık görüşün daha kapsayıcı olduğu vurgulanacaktır. Tanıklığa dayalı gerekçelendirmenin indirgemeci ve indirgemeci olmayan yorumları değerlendirilerek karma görüşlerin bir alternatif sunabileceğine işaret edilecektir. Tanıklığın aktarım görüşüne itiraz olarak sunulan karşı örneklerin bazı kusurları olabileceği belirtilecektir. Tanıklık inançlarına dair gerekçelendirmenin kaynağıyla ilgili olarak kalıtım görüşü ve güvence görüşleri ele alınacaktır. Epistemik otoritelerin tanıklığının nasıl gerekçelendirildiğine ilişkin öncelik fikrini dikkate alan bir görüş değerlendirilerek, bir otoritenin tavsiye veren bir rehber olarak düşünülmesi gerektiğine dikkat çekilecektir. Nihayetinde, ilgili meselelere ilişkin yapılan tüm tartışmaların, tanıklığın cezbediciliğini fark ettirmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent epistemology studies, the discussion of testimony as a source of knowledge occupies a pivotal position. Such matters as the nature of testimony, how testimonial justification is obtained, the role of testimony in generating and transmitting, what the source of testimonial justification is, and how to justify the trust in an epistemic authority …etc. constitute the primary focus of the epistemology of testimony. In this study, the disjunctive account will be stressed to be more comprehensive than others as a result of comparing the accounts on the nature of testimony. Additionally, the hybrid views may present an alternative after an assessment of reductionist and non-reductionist interpretations of testimonial justification is to also underscore. The counterexamples that are offered as an objection to the transmitting view of testimony have some potential flaws will be stated. Furthermore, concerning the source of the justification for testimonial beliefs, the inheritance view and the assurance view will be discussed. The authority needs to be thought as guide who advises by examining a view that incorporates the idea of preemption in how the testimony of epistemic authorities is justified will be pointed out. Subsequently, the primary aim is to emphasize the significance of testimony in all discussion pertaining to relevant subject.