Lateral behavior of piles on slopes in cohesive soils under drained conditions
Eğim üzerindeki kazıkların drenajlı koşullarda kohezyonlu zeminlerde yatay davranışı
- Tez No: 918649
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA, DOÇ. DR. MUSTAFA ABDULLAH SANDIKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Drenajlı kohezyonlu zeminlerde çeşitli parametrelerin p-y eğrisi özellikleri üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla sonlu eleman analizleri yapılmıştır. Zemin koşulları, plastisite indeksi (PI) ve SPT-N60 değerleri ile değişen mukavemet ve deformasyon özelliklerini; geometrik koşullar ise şev açısı, kazık-tepe mesafesi ve şev yüksekliğini içermektedir. Analizler, p-y eğrisi özelliklerinin kazığın şev tepesine olan uzaklığına göre değişimine odaklanmıştır. Genel olarak PI, şev açısı ve şev yüksekliğinin nihai yanal zemin basıncı (Pu) ile negatif; SPT-N60'ın ise Pu ve başlangıç eğimi (Ki) ile pozitif korelasyon gösterdiği gözlemlenmiştir. Farklı koşullar altında değişiklikler olabilse de, yamaçlardaki kazıkların 0.9 veya daha az bir mesafe oranında (kazığın şev tepesine olan uzaklığı/şev uzunluğu) tepedeki kazıklarla benzer yanal davranış sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A series of finite element analyses was conducted to investigate the influence of several parameters on p-y curve properties for cohesive soils under drained conditions. Soil conditions include strength and deformation properties relating to plasticity index (PI) and SPT-N60 values. Geometric conditions include slope angle, pile-to-crest distance, and slope height. The analyses focus on the variation of the p-y curve properties, especially concerning the distance from the crest, under various conditions. The general trend observed is that PI, slope angle, and slope height are negatively correlated with ultimate lateral earth pressure (Pu) of the p-y curve, while SPT-N60 exhibits a positive correlation with Pu and initial slope (Ki) of the p-y curve. Overall, while specific results may be different under varying conditions, one general trend exists: piles located on the slopes display similar lateral behavior as the piles at the crest for a distance ratio (pile distance to crest/slope length) of 0.9 or less.