Kutsal mekânın üretimi: İstanbul camilerinde toplumsal cinsiyet deneyimleri
The production of sacred space: gender experiences in Istanbul mosques
  1. Tez No: 918693
  2. Yazar: NUR HAYRİYE KIPÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AYKUT TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 539
Özet
İstanbul camilerinde etnografik gözlemlere ve mülakatlara dayanan bu çalışmanın amacı kutsal mekânın nasıl üretildiğini toplumsal cinsiyet deneyimleriyle anlamaya çalışmaktır. Bu tezde cami hem poetikası hem de politikasıyla birlikte ele alınmaktadır. Bu iki yaklaşım arasındaki bağlantıysa“hafıza”kavramıyla kurulmaktadır. Metodolojik olaraksa cami deneyimleri ve habitusları toplumsal yapılar ve zihinsel şemalarla birlikte ele alınmaktadır. Bu tez kadınların cami deneyimlerinin tarihsel olarak nasıl üretildiğinin ve ilişkisel olarak kurulan deneyimleriyle caminin nasıl üretildiğinin bir analizidir. Bu yüzden araştırma süresince şu soruların yanıtı aranmıştır: Tarihsel olarak camide cinsiyet habituslarının üretilmesinde kilit rol oynayan toplumsal yapılar ve pratikler nelerdir? Cinsiyet farklarını tanımlamak üzere hangi düşünsel şemalara başvurulmaktadır? Bu bağlamda bereket, mübarek mekânlar ve mukaddes mekânlar kadınlar tarafından nasıl deneyimlenmektedir? Camideki tahakküm biçimleri cinsiyet habituslarını ve kalıplarını nasıl yeniden üretmektedir? Bütün bu toplumsal ve düşünsel yapıların sorgulanması ve resmi kutsal kaidelerini ihlali ne ifade etmektedir? Çalışmada İstanbul camilerinin toplumsal cinsiyet analizi için birbiriyle ilişkili en az dört öğeye bakmaya gayret gösterilmiştir. Birincisi, saflık-murdarlık, iffet-tereddî kültürel simgelere hangi bağlamlarda ve nasıl başvurulduğu bir süreç olarak irdelenmiştir. İkincisi bu kültürel simgelere anlamlarını veren dini, hukuki, siyasi doktrinlerdeki normatif kavramlar ele alınmıştır. Üçüncüsü, deneyimlere dair analiz toplumsal kurumlara ve örgütlenmelere de referans vermiştir. Sonuncusu, toplumsal cinsiyet deneyimlerinin inşa edildiği davranış biçimleri incelenerek bulgular ile bir toplumsal düzenlemeler ve tarihi, kültürel temsiller arasında bağlantılar kurulmuştur. Bu çalışmada bir yandan kadınlar için kutsal mekânın ne anlama geldiği; toplu ibadetlerin ve ritüellerin ne ifade ettiği; kutsal mekânın camiden başka varyantları; kadınların camide ve cami dışındaki kutsal ve bereket deneyimleri araştırılmıştır. Diğer yandan gene deneyimlere bakılarak toplumsal cinsiyet ilişkilerini kuran ve kadın-erkek ikiliği üzerine yükselen bedensel tekniklerde, kültürel simgelerde, dini pratiklerde, toplumsal düzenlemelerde ifade bulan fitne, iffet, murdarlık, ibadet kavramları etrafında caminin üretim süreci irdelenmiştir. Ayrıca resmi kutsal mekân ve ritüel kaideleri dışındaki karşılaşmalara, ihlallere ve mücadelelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, based on ethnographic observations and interviews in Istanbul mosques, is to understand how sacred space is produced through gender experiences. This thesis examines the poetics as well as the politics of the mosque. The connection between these two approaches is established through the concept of“memory”. Methodologically, mosque experiences and habituses are considered alongside social structures and mental schemas. This thesis analyzes the historical production of women's mosque experiences and investigates how the mosque is produced through these relationally established experiences. Therefore, the research process is guided by the following inquiries: What social structures and practices have historically played a pivotal role in the formation of gender habituses within the mosque? What cognitive schemas are utilized to delineate gender distinctions? In this context, how do women perceive and experience blessing, blessed places, and sacred spaces? How do mechanisms of domination within the mosque perpetuate gender habituses and patterns? What are the implications of interrogating these social and cognitive structures and transgressing official sacred principles? This study endeavors to analyze at least four interrelated elements pertinent to the gender dynamics within Istanbul mosques. First, the contexts in which cultural symbols of purity-impurity, chastity-degradation are referred to were examined as a process. Second, the normative concepts in religious, legal, and political doctrines that give meaning to these cultural symbols were addressed. Third, the analysis of experiences referenced social institutions and organizations. Lastly, connections were established between the findings and social regulations, and historical and cultural representations by examining the behavioral patterns in which gender experiences are constructed. This study investigates the significance of sacred space for women, the implications of collective worship and rituals, the variants of sacred space beyond the mosque, and women's experiences of sacredness and blessing both within and outside the mosque. Furthermore, this study examines the production process of the mosque through the concepts of fitna, chastity, impurity, and worship, as expressed in bodily techniques, cultural symbols, religious practices, and social regulations that underpin gender relations and are predicated upon the male-female duality. Cultural encounters, transgressions, and struggles occurring beyond the bounds of official sacred spaces and ritual principles were also considered.