Koklear implantlı işitme kayıplı çocuklara sağlanan dil yaşantıları hakkında annelerin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of mothers' opinions on language experiences provided to children with cochlear implants and hearing loss
- Tez No: 918694
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ UZUNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
- Bilim Dalı: İşitme Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmada, koklear implantlı işitme kayıplı çocukların dil yaşantılarına ilişkin annelerin görüşleri incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden betimsel durum çalışması desenine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya yaşları dört yaş ila altı yaş arasında değişen çok ileri derecede işitme kaybı olan yedi işitme kayıplı çocuk ve işiten anneleri dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri yarı-yapılandırılmış görüşmeler, gözlemler (video kayıtları), araştırmacı günlükleri, doküman incelemeleri ve ürünler aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, koklear implant öncesi süreçte işitme kaybının fark edilmesi, işitme cihazının kullanılması, annelerin yaşadıkları sorunlar ve çözümleri, koklear implant sürecinde koklear implant olması, annelerin yaşadıkları sorunlar ve çözümleri ile annelerin beklentileri yer almıştır. Koklear implant sonrası süreçte annelerin işitme kayıplı çocuklarla günlük rutinler oluşturdukları, annelerin işitme kayıplı çocuklar ne tür etkinlikler yaptıkları, etkinlikleri nasıl ve nerede yaptıkları yer almıştır. Araştırma sonunda annelerin işitme kayıplı çocukları ile bazen sözlü etkileşim, bazen sözlü ve sözlü olmayan etkileşim bazen de sözlü olmayan etkileşim kurdukları görülmüştür. İşitme kayıplı çocukların dil yaşantılarında erken tanı, erken ve uygun cihazlandırma, aile merkezli aile eğitimine dahil olma ve zengin dilsel çevrede nitelikli sözlü etkileşimlerin yapılmasının gerekliliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined mothers' views on the language experiences of children with hearing loss and cochlear implants. The study included seven children with severe hearing loss, aged between four and six, and their hearing mothers. The study's data were collected through semi-structured interviews, observations (video recordings), researcher diaries, document reviews, and products. The collected data were analyzed descriptively. The findings of the study included the recognition of hearing loss in the pre-cochlear implant process, the use of hearing aids, the problems experienced by mothers and their solutions, having a cochlear implant during the cochlear implant process, the difficulties experienced by mothers and their solutions, and the mothers' expectations. The post-cochlear implant process included the daily routines that mothers established with their children with hearing loss, the types of activities that mothers did with their children, and how and where they did the activities. As a result of the study, it was observed that mothers sometimes had verbal interaction with their children with hearing loss, sometimes verbal and non-verbal interaction, and occasionally non-verbal interaction. The necessity of early diagnosis, early fitting of hearing aid, involvement in family-centered early intervention programs, and quality verbal interactions in a rich linguistic environment in the language experiences of children with hearing loss has been determined.