Kahramanmaraş'ta halk hekimliği, inanç ve uygulamaları
Folk medicine beliefs and practices in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 918692
  2. Yazar: LALE YÜCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Halk hekimliği, hayvanların kendilerini içgüdüsel olarak tedavi edişini gözlemleyen insanoğlunun benzer yöntemleri hastalıkların sağaltımında kullanmasıyla ortaya çıkmıştır. Şamanizm ve Orta Asya Türk kültürünün etkisiyle oluşan Türk halk hekimliği, yaşamaya devam ettiği topluluğun inanç sistemini, tecrübelerini, gözlemlerini ve kültürünü millî çerçeve içerisinde yaşatmaktadır. Birkaç yüzyıl öncesine kadar insanların tedavi olanaklarına kolay ulaşamaması ve modern tıbbın tam olarak gelişememesi gibi sebeplerle halk hekimliği oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Çalışmanın sınırlılığını oluşturan Kahramanmaraş ili, halk hekimliği inanç ve uygulamaları bakımından oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Bu sebeple çalışmada ilk olarak Kahramanmaraş, farklı perspektiflerden ele alınmış ardından Türk halk hekimliğinin tanımı, tarihi, sağaltım yöntemleri ve Türk halk anlatılarındaki halk hekimliği unsurlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde yazılı kaynaklarda yer alan Kahramanmaraş halk hekimliği yöntemleri, kaynak kişilere yöneltilen 105 adet sorudan hareketle oluşturulan derleme sonucuna ve yöredeki sağaltım tekniklerine yer verilmiş, ardından Kahramanmaraş halk hekimliğindeki ocaklara değinilmiş, son olarak yöredeki tedavi yöntemlerine dair genel bir değerlendirme yapılarak tamamlanmıştır. Derleme ve tarama sonucu ortaya çıkan veriler Türk halk hekimliği sağaltım yöntem ve teknikleri içerisinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın çerçevesi dahilinde ulaşılan ziyaret yerleri, şifalı sular ve tedavide kullanılan otların fotoğrafları ekler kısmında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk medicine arose as a result of people observing how animals instinctively treated themselves and how they used similar methods to heal themselves from illnesses. Turkish folk medicine, formed under the influence of shamanism and Central Asian Turkish culture, keeps alive the belief system, experiences, observations and culture of the community in which it continues to live within the national framework. Until a few centuries ago, folk medicine played a very important role, for reasons such as people's lack of easy access to treatment facilities and the incomplete development of modern medicine. Kahramanmaraş province, which constitutes the limitation of the study, has a very rich culture regarding folk medicine beliefs and practices. For this reason, this study first discusses Kahramanmaraş from different perspectives and then mentions the definition of Turkish folk medicine, its history, healing methods and folk medicine elements in Turkish folk tales. In the third part, the methods of Kahramanmaraş folk medicine in written sources, the result of the compilation based on 105 questions directed to the sources and the treatment techniques in the region are given, then the hearths in Kahramanmaraş folk medicine are mentioned and finally a general evaluation of the treatment methods in the region is completed. The data obtained as a result of the compilation and scanning were evaluated within the treatment methods and techniques of Turkish folk medicine. Photographs of the places visited, of the medicinal waters and of the herbs used in the treatments carried out within the framework of the study are shown in the annexes.