Sekizinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ile vatandaşlık algısı arasındaki ilişki
The relationship between eighth grade students' critical thinking skills and citizenship perception
  1. Tez No: 918701
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NALÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeyleri ile vatandaşlık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ili Şahinbey İlçesinde öğrenim gören sekizinci sınıf öğrencileri, örneklemi ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle seçilen 1073 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla“Eleştirel Düşünme Ölçeği”,“Vatandaşlık Algısı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veri analizi için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri belirlenmiş, değişkenlere ilişkin alınan puanların demografik değişkenler bakımından farklılaşma durumunu belirlemede t-Testi, Mann-Whitney U Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi ile Kruskall-Wallis Testinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon, eleştirel düşünme düzeylerinin vatandaşlık algılarını ne düzeyde yordadığını belirlemek için de regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin özgüven boyutu hariç, eleştirel düşünme düzeyleri ile vatandaşlık algıları arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü orta düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin vatandaşlık algıları ile en yüksek düzeyde ilişkili olan değişken iletişim boyutu iken en düşük düzeyde ilişkili olan değişken önyargı boyutudur. Bu durumda öğrencilerin eleştirel düşünme düzeyleri arttığında vatandaşlık algılarının da aynı doğrultuda artacağı söylenebilir. Öğrencilerin eleştirel düşünme düzeylerinin vatandaşlık algılarına pozitif etki ettiği belirlenmiştir. Bunun yanında öğrencilerin eleştirel düşünme düzeyleri, vatandaşlık algıları üzerindeki toplam varyansın %14'ünü açıklamaktadır. Bu bulguya göre öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri arttıkça vatandaşlık algılarının da olumlu yönde artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the relationship between the critical thinking levels of eighth grade middle school students and their perceptions of citizenship. The population of the research, conducted in a relational survey model, consisted of eighth grade students studying in the Şahinbey District of Gaziantep province during the 2021-2022 academic year, and the sample was consisted of 1073 eighth grade students selected using the maximum diversity sampling method from purposeful sampling methods. The“Critical Thinking Scale,”the“Citizenship Perception Scale,”and a“Personal Information Form”which was prepared by the researcher were used to collect research data. For data analysis, arithmetic mean and standard deviation values were determined, and t-Test, Mann-Whitney U Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Kruskall-Wallis Test were utilized to determine the differentiation status of the scores obtained in terms of demographic variables. Correlation analysis was used to determine the relationship between variables, and regression analysis was used to determine the extent to which critical thinking levels predicted citizenship perceptions. In the research, except for the self-confidence dimension, a statistically positively moderate relationship was found between the critical thinking levels of students and their perceptions of citizenship. The variable most strongly associated with students' perceptions of citizenship was the communication dimension, while the variable least associated was the prejudice dimension. In this case, it can stated said that as students' critical thinking levels increase, their perceptions of citizenship will also increase in the same direction. It was determined that students' critical thinking levels had a positive impact on their perceptions of citizenship. Additionally, students' critical thinking levels explained 14% of the total variance in citizenship perceptions. According to this finding, it can be said that as students' critical thinking skills improve, their perceptions of citizenship will also increase positively.