60-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının sosyal becerileri ile dijital oyun bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social skills and digital game addicti̇on in 60-72 month-old preschool children
  1. Tez No: 918739
  2. Yazar: BÜŞRA BUZACIK TORUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı 60-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının dijital oyun bağımlılığı ile sosyal becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yapılan analizler sonucunda dijital oyun bağımlılığı ile sosyal beceri alt boyutlarının birbiriyle ilişkili olduğu görülmüştür. Dijital oyun bağımlılığı ile sosyal beceri ölçeklerinin cinsiyete ve kardeş sayısına göre anlamlı farklılıklar göstermediği; anne ve baba eğitim durumuna, anne ve baba mesleğine ve aile gelir durumuna göre anlamlı farklılıklar gösterdiği bulgularına ulaşılmıştır. Çalışma 267 okul öncesi dönem çocuğuyla uygun örneklem yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Farklı örneklem sayıları ve farklı kademedeki öğrenciler ile çalışma tekrarlanabilir. Aynı zamanda sosyal becerisi yüksek okul öncesi çocuklarının yaşadıkları bölgenin sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeyleri ile dijital oyun bağımlılığı arasındaki farklılık incelenebilir. Ebeveynlerin yanı sıra öğretmenlerin sınıf içerisindeki rolleri ve söylemlerinin çocukların sosyal becerilerini geliştirmede ne derece etkili olduğuna yönelik bir söylem analizi çalışması yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between digital game addiction and social skills among preschool children aged 60-72 months. The analysis results showed that digital game addiction is related to the sub-dimensions of social skills. It was found that digital game addiction and social skill scales did not show significant differences based on gender and the number of siblings. The results did however show significant differences based on the educational status of parents, their occupation and family income level. The study was conducted with 267 preschool students using a suitability sampling method. The study can be replicated with different sample sizes and students from varied educational levels. In addition, the differences between digital game addiction and the sociocultural and socioeconomic levels of the regions where preschool children with high social skills reside in, can be examined. A discourse analysis study can also be conducted to investigate the extent to which teachers' roles and statements in the classroom, in addition to parents, are effective in developing students' social skills.