Effect on Türkiye business of carbon border adjustments
Sınırda karbon düzenlemelerinin ekonomik büyüme ve ithalata etkisi
  1. Tez No: 918738
  2. Yazar: YASİN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
The aim of the study is to examine the impact of carbon emission restrictions on the international trade of carbon intensive industries and the production of carbon emissions. Carbon is emitted during the production of energy and corresponds to income loss due to carbon border adjustments. Regulations such as carbon taxes and trading permits may decrease exports if countries do not transform their production technologies. In the first part of the thesis, sources of energy and fossil fuels are explained with global warming and carbon emissions. Secondly, carbon intensive sectors such as cement, steel, aluminium, fertilisers, electricity and hydrogen are represented with both figures and tables. Increases in carbon emissions cause additional costs due to carbon border adjustments, which could decrease the growth of export for some countries. Next, to assess the impact of carbon restrictions on the imports of carbon intensive products, data from countries with the largest import volumes were used to measure the international trade of these products, which emit approximately 40% of the Earth's total carbon. The top eight largest importers were sampled as the primary importer countries of these products. To eliminate the effect of economic growth, the ratio of total imports of carbon-intensive products to gross domestic product was used as the first dependent variable. The second dependent variable was the total carbon emissions data from the countries exporting to these major countries. Carbon constraint policies were defined using a dummy variable. The effects of these constraints were analysed using regression analysis on panel data from the six countries for the years 2018-2022. According to the regression results, carbon constraints were found to have no significant impact on either the international trade of these products or carbon emissions. These results show that current carbon constraints do not have a significant impact on carbon emissions and the international trade of these products. However, it is important to consider that these constraints are relatively new. In the future, it will be possible to conduct a more robust analysis with a larger dataset.
Özet (Çeviri)
Çalışmanın amacı, karbon salınımı ve karbon yoğun sanayi mallarının uluslararası ticaretinde sınırda karbon düzenlemelerinin etkisinin incelenmesidir. Karbon salınımı, sanayi malı üretiminde ortaya çıkmaktadır. Sınırda karbon kısıtlamaları uluslararası ticaret yapan tarafların gelir kaybına yol açmaktadır. Üretimini düşük karbon salınımına uygun teknolojiye dönüştüren ülkeler, olumsuz etkilenmelerini önleyebilmektedir. Tezin birinci bölümünde yenilenebilir ve fosil enerji kaynakları açıklanmıştır. İkinci bölümde sınırda karbon düzenlemeleri kapsamında ana sektörler ve üretim miktarları açıklanmıştır. Karbon salınımının artması, düzenlemeler nedeniyle ithalat ve ihracat maliyetini yükselterek büyüme üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Karbon yoğun sanayi malın ithalatına, karbon kısıtlamalarının etkisini değerlendirmek için en çok ithal eden 8 ülkenin verileri uluslararası ticaret değişimlerini ölçmek için kullanılmıştır. Dünya toplam karbon salınımın yaklaşık %40'ını oluşturan 6 ürün örneklem olarak alınmıştır. Ekonomik büyümenin etkisini ortadan kaldırmak için karbon yoğun malın toplam ithalat değerinin, ithalat yapan ülkelerin gayrisafi milli hasıla brüt değerine oranı birinci bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. İkinci değişen olarak ihracat yapan ülkelerin ihracat yaptıkları ülkelere tesir eden toplam karbon emisyon miktarları alınmıştır. Karbon kısıtlamanın varlığı, kukla değişken olarak tariflenmiştir. 2018-2022 yılları için 8 ithalatçı ülkenin panel verisi regresyon analizi ile incelenmiştir. Karbon kısıtlamalarının, 6 adet karbon yoğun malın karbon salınım miktarı ve uluslararası ticareti üzerine anlamlı etkisi tespit edilmemiştir. Sınırda karbon kısıtlamaları yeni uygulamalar olup, son 5 yıl içerisinde aşamalı şekilde yürürlüğe alınmıştır. Diğer önemli bir durumda analiz edilen veri setinin sınırlı ve küçük olmasıdır. Yakın gelecekte karbon kısıtlamalarının daha çok sayıda ülke tarafından uygulanması ve yaygınlaşması ile daha geniş veri seti ile Analiz yapılması mümkün olacaktır.