Tanınmış markanın Türkiye'de korunması
Protection of a well-known trademark in Turkey
- Tez No: 918743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ ÖZGÜR MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez boyunca tanınmış markanın Türkiye'de korunması incelenmiştir. Tez, dört ana bölüm altında incelenen içerikten oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde genel itibariyle marka kavramı ele alınmıştır. Bu bakımdan marka kavramı, hakkı, tescil edilmesi, mülga düzenlemeler ve fonksiyonları gibi konular incelenmiştir. İkinci bölüm ise tanınmış markaları odak noktasına almaktadır. Tanınmışlık kavramı, Türkiye'de ve uluslararası düzeyde tanınmış markaların statüsü, tanınmışlık tespiti ve kriterleri gibi alt başlıklar altında geniş bir analiz ile sunulmuştur. Üçüncü bölümde Türkiye'de tanınmış markaların nispi tescil engeli olarak korunması ele alınarak dördüncü bölümde ise koruma sağlayan diğer hukuki yollar olarak tescilsiz koruma, mutlak tescil engeli, hükümsüzlük nedeni ve tecavüz halinde koruma süreçleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the protection of well-known trademarks in Turkey. The thesis is structured into four main sections. The first section addresses the concept of trademarks in general. In this regard, topics such as the concept of trademarks, trademark rights, registration, repealed regulations, and functions are discussed. The second section focuses on well-known trademarks. It provides a comprehensive analysis under subheadings such as the concept of well-known status, the status of well-known trademarks in Turkey and internationally, and the criteria and determination of well-known status. The third section discusses the protection of well-known trademarks in Turkey as a relative ground for refusal of registration. The fourth section examines other legal means of protection, including unregistered protection, absolute grounds for refusal, invalidity, and processes for protection in cases of infringement.