Sosyal bilgiler dersi bağlamında Eğitim Bilişim Ağı (EBA) içeriklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Education Information Network (EBA) content within the scope of social studies course
  1. Tez No: 918763
  2. Yazar: AHMET POLATCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE FİGEN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Eğitimde teknoloji kullanımıyla birlikte öğretmenlerin öğretim yöntemleri zenginleşirken öğrencilerin de öğrenmeleri kolaylaşmış ve öğrenmelerin kalıcılığı artmıştır. Sosyal bilgiler dersinde eğitim teknolojilerinin kullanımı daha etkili bir öğretimin gerçekleştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı; EBA'da yer alan sosyal bilgiler ders içeriklerinin değerlendirilmesidir. Araştırmada karma araştırma yöntemi desenlerinden sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde anket; nitel bölümünde ise yarı yapılandırılmış görüşme ve doküman analizi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, Erzincan ilindeki bütün resmi ve özel okullarında görev yapmakta olan sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, öğretmenlere yönelik olarak hazırlanan anketler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Araştırmada nicel veriler betimsel istatistikler ile nitel veriler ise içerik ve betimsel analiz ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin büyük bölümünün EBA'yı konuları somutlaştırmak, pekiştirmek, tekrar etmek, öğrencileri ödevlendirmek ve kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmek amaçlarıyla kullandıkları belirlenmiştir. EBA içeriklerinin kullanışlı ve sade olduğu, öğrenci gelişim özelliklerine ve kazanımları içerme durumlarına uygun hazırlandığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Bunula birlikte bazı öğretmenler EBA'daki içeriklerin yetersiz olduğu, alt yapıdan kaynaklı sorunların çözülüp EBA'nın daha işlevsel hale getirilmesi gerektiğini, erişim kaynaklı problemlerin olduğunu, öğrencilerin teknolojik araç gereç eksikliklerinin tamamlanması gerektiğini önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The incorporation of technology into education has transformed teaching methods and improved student learning. In Social Studies courses, educational technologies facilitate more effective instruction. This study examines the Social Studies content provided on Türkiye's Education Informatics Network (EBA). Using a sequential explanatory design within a mixed-method research framework, the study integrates quantitative and qualitative approaches. The quantitative phase involved surveys, while the qualitative phase included semi-structured interviews and document analysis. Participants comprised Social Studies teachers from public and private schools in Erzincan, Türkiye. Quantitative data were analyzed through descriptive statistics, while qualitative data were examined using content and descriptive analysis techniques. Findings indicate that most teachers use EBA to illustrate concepts, reinforce learning, support revision, assign homework, and improve retention. They generally found EBA content purposeful, user-friendly, and aligned with students' developmental levels and learning objectives. Additionally, the content was well-organized and conducive to educational goals. However, teachers identified areas for improvement, citing content deficiencies and technical infrastructure issues affecting functionality. Accessibility challenges also persist due to students' limited access to technological devices. Addressing these issues by enhancing EBA's infrastructure and content quality will strengthen its effectiveness in Social Studies education.