Miyopik hastalarda aksiyel uzunluğa göre optik koherens tomografi anjiografi verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of optical coherence tomography angiography data based on axial length in myopic patients
- Tez No: 918798
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Miyopik hastaların maküla mikrovaskülaritesini Optik Koherens Tomografi Anjiografi aracılığı ile aksiyel uzunluklarına göre kendi aralarında karşılaştırmalı olarak değerlendirerek artan aksiyel uzunluğun maküla mikrovasküler dolaşımına olan etkilerini analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Göz Polikliniği'ne Ağustos 2022-Nisan 2024 tarihleri arasında refraksiyon kusuru muayenesi için başvuran ve teferruatlı göz muayeneleri sonucunda aksiyel uzunlukları 22 milimetre ve üzerinde olan ve herhangi başka bir göz patolojisi olmayan, genel durumu sağlıklı gönüllüler dahil edildi. Katılımcılar aksiyel uzunluklarına göre aksiyel uzunlukları 22-24 milimetre(mm) olanlar (Grup 1), 24-26 mm arası olanlar (Grup 2) ve 26mm ve üzerinde olanlarb(Grup 3) olacak şekilde gruplandırıldı. Tüm katılımcılardan Solix OKT/OKT-A (Optovue Inc, Freemont, CA, USA) cihazında radyal tarama maküla SD-OKT ve 6*6 mm'lik OKT-Anjiografi görüntüleri alındı. OKTA'da 6*6 mm'lik foveal ve parafoveal bölgelerde yüzeyel ve derin kapiller pleksus damar yoğunlukları, FAZ (foveal avasküler zon) alanı, santral fovea kalınlıkları otomatik olarak hesaplandı. Yüzeyel ve derin kapiller ağ damar yoğunluk (%) ölçümleri erken tedavi diyabetik retinopati çalışması (ETDRS) ızgara modeline (1mm ve 3mm) uyan maküla alanlarına karşılık gelen fovea ve parafoveada yapıldı. Merkezi 1mm'lik dairesel alan içindeki ortalama kalınlık cihaz tarafından otomatik olarak hesaplanarak santral fovea kalınlığı (SFK) ölçüldü. Ayrıca parafoveal ve perifoveal alanda damar yoğunlukları superior, temporal, nazal ve inferior kadranlarda cihaz tarafından otomatik olarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalamaları 35,5 olan 35'i kadın 14'ü erkek toplam 49 katılımcıya ait 78 göz dahil edildi. Yüzeyel Kapiller Pleksus (YKP) ve Derin Kapiller Pleksus(DKP) damar yoğunlukları Grup 3'te Grup 1 ve Grup 2'ye göre anlamlı olarak düşükken Grup 1 ve Grup 2 arasında ise anlamlı farklılık yoktur.(sırasıyla p=0,000, p=0,005 , p=0,885 , p=0,000 , p=0,020, p=0,415) Parafoveal ve perifoveal damar yoğunlukları hem DKP hem de YKP'ta Grup 3'te Grup 1 ve Grup 2'ye göre anlamlı olarak düşüktü.(sırasıyla p=0,016, p=0,001, p=0,024, p=0,002) Grup 1 ve Grup 2 arasında anlamlı farklılık göstermemişti. (sırasıyla p=0,113, p=0,477, p=0,346, p=0,840) Subfoveal koroid kalınlıkları Grup 1'de en fazla Grup 3'te ise en azdı ve aralarında fark istatistiksel olarak anlamlı idi.(sırasıyla p=0,047, p=0,000) Grup 3'te FAZ alanı ve FAZ çevre döngüsellik indeksi Grup 1 ve Grup 2'den anlamlı olarak daha yüksekti.(sırasıyla p=0,017, p=0,000, p=0,020, p=0,000) Grup 1 ve Grup 2 arasında ise anlamlı bir farklılık göstermemiştir.(sırasıyla p=0,052, p=0,062) Foveal damar yoğunluğu YKP ve DKP'de artan aksiyel uzunlukla gruplar arasında anlamlı korelasyon göstermemiştir.(sırasıyla p=0,005, p=0,036, p=0,138, p=0,111) Foveal, parafoveal ve perifoveal retina kalınlıkları Grup 3'te Grup 1 ve Grup 2'ye göre anlamlı olarak daha düşüktü. (sırasıyla p=0,015, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000, p=0,000) Grup 1 ve Grup 2 arasında ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. (sırasıyla p=0,120, p=0,976, p=0,109) Sonuç: Miyopik kişilerde artan aksiyel uzunlukla birlikte YKP ve DKP damar yoğunluklarında azalma tespit edilmiştir. Bu azalma özellikle aksiyel uzunluğu 26mm ve üzeri olan hastalarda daha belirgindir. FAZ alanı, retina kalınlığı, subfoveal koroid kalınlığı da yine aksiyel uzunluk ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to comparatively assess the macular microvasculature in myopic patients based on axial lengths using Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) and to analyze the effects of increased axial length on macular microvascular circulation. Materials and Methods: The study included healthy volunteers with an axial length of 22 millimeters or more who visited the Ophthalmology Clinic at Karadeniz Technical University between August 2022 and April 2024 for a refractive error examination and had no other eye pathology. Participants were grouped by axial length: those with 22-24 millimeters (mm) (Group 1), 24-26 mm (Group 2), and 26 mm or more (Group 3). All participants underwent radial scanning macular SD-OCT and 6x6 mm OCT-Angiography imaging using the Solix OCT/OCTA device (Optovue Inc, Fremont, CA, USA). Superficial and deep capillary plexus vessel densities, FAZ (foveal avascular zone) area, and central foveal thickness in the 6x6 mm foveal and parafoveal regions were automatically calculated. Vessel density (%) measurements in the superficial and deep capillary networks were performed in macular areas corresponding to the 1mm and 3mm ETDRS grid model in the fovea and parafovea. The device automatically calculated central foveal thickness (CFT) as the average thickness within the central 1mm circular area. Additionally, vessel densities in the parafoveal and perifoveal regions in the superior, temporal, nasal, and inferior quadrants were automatically calculated by the device. Results: The study included 78 eyes from 49 participants (35 women and 14 men) with an average age of 35.5 years. Superficial Capillary Plexus (SCP) and Deep Capillary Plexus (DCP) vessel densities were significantly lower in Group 3 than in Groups 1 and 2, with no significant difference between Groups 1 and 2 (p=0.000, p=0.005, p=0.885, p=0.000, p=0.020, p=0.415, respectively). Parafoveal and perifoveal vessel densities in both DCP and SCP were significantly lower in Group 3 than in Groups 1 and 2 (p=0.016, p=0.001, p=0.024, p=0.002, respectively), with no significant difference between Groups 1 and 2 (p=0.113, p=0.477, p=0.346, p=0.840, respectively). Subfoveal choroidal thickness was highest in Group 1 and lowest in Group 3, showing a statistically significant difference (p=0.047, p=0.000, respectively). The FAZ area and FAZ perimeter circularity index were significantly higher in Group 3 than in Groups 1 and 2 (p=0.017, p=0.000, p=0.020, p=0.000, respectively), with no significant difference between Groups 1 and 2 (p=0.052, p=0.062, respectively). Foveal vessel density did not show a significant correlation with axial length across groups in either SCP or DCP (p=0.005, p=0.036, p=0.138, p=0.111, respectively). Foveal, parafoveal, and perifoveal retinal thicknesses were significantly lower in Group 3 than in Groups 1 and 2 (p=0.015, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, p=0.000, respectively), with no significant difference between Groups 1 and 2 (p=0.120, p=0.976, p=0.109, respectively). Conclusion: A decrease in SCP and DCP vessel density was observed with increasing axial length in myopic individuals, especially in patients with an axial length of 26 mm or more. FAZ area, retinal thickness, and subfoveal choroidal thickness were also found to be associated with axial length.