Sentez gazından basınç salınımlı adsorpsiyon (PSA) teknolojisi ile yüksek saflıkta hidrojen elde edilmesi
High purity hydrogen production from syngas using pressure swing adsorption (PSA) technology
- Tez No: 918817
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRE KÜMÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, sentez gazının saflaştırılması için basınç salınımlı adsorpsiyon (PSA) yöntemi deneysel olarak incelenmiş ve H2'nin ayrıştırılmasını hedeflemiştir. Farklı basınçlar ve akış hızlarının adsorpsiyon sürelerine etkileri değerlendirilmiştir. En düşük adsorpsiyon kapasitesinin 5 bar'da, en yüksek kapasitenin ise 15 bar'da gözlemlendiği tespit edilmiştir. Kolon adsorpsiyon kapasitesinin artan basınçla birlikte yükseldiği belirlenmiştir. Sonuçlar, basınç arttıkça kolon tutma kapasitesinin de arttığını göstermektedir. Optimum adsorpsiyon süresi, 5 bar'da 3 dakika ve 15 bar'da 9 dakika olarak bulunmuştur. Ayrıca, p/f oranı ve basınçlandırma yönünün H₂ saflığı üzerinde önemli etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Bu bulguların, PSA parametrelerinin optimizasyonu ve hidrojen saflığının artırılması konusundaki çalışma amacına uygun olduğu görülmektedir. Elde edilen sonuçlar, PSA teknolojisi hakkında daha geniş bir anlayışa katkı sağlamakta ve hidrojen saflaştırmanın endüstriyel uygulamalarında ilerlemeye olanak tanımaktadır. Gelecekteki araştırmaların, modelleme çalışmaları ile daha fazla bilgi sağlayabileceği ve farklı adsorbanların kullanımının H2 saflığını artırabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis experimentally investigates the purification of synthesis gas using the pressure swing adsorption (PSA) method to isolate H2. The effects of different pressures and flow rates on adsorption durations has been examined. The lowest adsorption capacity has been observed at 5 bar, while the highest has been recorded at 15 bar. It has been observed that the column adsorption capacity increases with increasing pressure. The results indicate an increase in column retention capacity with pressure. The optimum adsorption duration has been found to be 3 minutes at 5 bar and 9 minutes at 15 bar. Additionally, significant effects of p/f ratio and pressurization direction on H2 purity has been observed. These findings are consistent with the study's objective which is to provide insights on optimization of PSA parameters and enhancing hydrogen purity. The results support a broader understanding of PSA technology and potential applications of hydrogen purification in industrial areas and paves the way for further progress. Future research suggests that modeling studies could provide further insights and the use of different adsorbents may enhance H2 purity.