Feminist yaklaşımla kadınların diyet yapma ve kilo verme deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on women's dieting and weight loss experiences from a feminist approach
- Tez No: 918820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİHAN ÖĞÜN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Günümüzde kadınların bedenleriyle ilişkileri oldukça karmaşıktır. Bu ilişkinin kurulmasında, kapitalist ataerkil toplum yapısının rolü bulunduğu için pek çok kadın sistem tarafından yaratılan zayıflık idealine benzemek amacıyla kilo vermek istemekte ve kilo vermek için uğraşmaktadır. Bu araştırmanın amacı, kadınların diyet yapma kilo verme deneyimlerini feminist yorumsamacı bakış açısıyla anlamak ve kapitalist ataerkil araçların kilo verme konusunda yarattığı baskıyı tartışmaktır. Araştırmanın katılımcıları, kilo verme deneyimi bulunan 11 kadındır. Kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılan katılımcılar ile, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış ve kadınlara beden ağırlığı hakkında söz verilerek deneyimlerini aktarmaları için olanak sağlanmıştır. Katılımcıların deneyimleri ile elde edilen bulgular;“Toplumun Bedeni”,“'Zayıf Olan Sağlıklıdır' Algısı”,“Kilo Verme Yolculuğu”ve“İradeyle Savaş: Disiplin, İstikrar ve Mücadele”başlıklı dört tema altında incelenmiştir. Araştırmanın bulguları kadınların kapitalist ataerkil güzellik standartları, zayıflık baskısı ve diyet kültürü gibi yapıların etkisi ile kilo vermek istediklerini ortaya koymaktadır. Araştırmaya katılan kadınların zayıflık baskısı nedeniyle hayatlarının pek çok döneminde kilo alıp verme döngüsüne girdiği ve yemekle ilişkilerinin bozulduğu anlaşılmıştır. Kadınların kilo verme isteklerinin ve kilo verme deneyimlerinin içinde yaşadıkları metalaştırma kültüründen, kendini metalaştırma, içselleştirilmiş şişmanfobi dinamiklerinden izler taşıdığı anlaşılmıştır. Kamusal alanda görünürlüğü artan kadınların, bedene indirgenerek bedenlerine hapsedildikleri, görünüş ve 'iyi hissetme' odaklı bir kültürde zayıf olmayan kadınların 'iradesiz', 'sağlıksız', 'çirkin' ve 'hasta' olarak nitelendirildikleri katılımcıların deneyimleriyle ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, women's relationships with their bodies are quite complex. Since this relationship is established under the influence of the capitalist patriarchal social structure; many women want to lose weight and strive to lose weight in order to resemble the thin ideal created by the system. The purpose of this research is to understand women's weight loss experiences from a feminist interpretive perspective and to discuss the effects of capitalist patriarchal tools on weight loss motivation. The participants of this research are 11 women who have weight loss experience. Semi-structured in-depth interviews were conducted with the participants who were reached using the snowball sampling method, and the women were given the opportunity to share their experiences by giving them a say about their body weight. The findings obtained from the participants' experiences were examined under four themes titled 'Society's Body, The Perception That Those Who Are Thin Are Healthy, Ups and Downs in the Weight Loss Process, and Fighting Willpower: Discipline, Stability, and Struggle'. The findings of the research reveal that women want to lose weight due to the influence of structures such as capitalist patriarchal beauty standards, thinness pressure, and diet culture. It was understood that the women who participated in the study entered a cycle of weight gain and loss at many points in their lives due to the pressure to be thin, and their relationship with food was damaged. It was understood that women's motivation to lose weight and their weight loss experiences bear traces of the objectification culture they live in, self-objectification, and internalized fatphobia dynamics. The experiences of the participants revealed that women, whose visibility in the public sphere has increased, are reduced to bodies and imprisoned in their bodies, and that women who are not thin are described as 'willless', 'unhealthy', 'ugly' and 'sick' in a culture focused on appearance and 'feeling good'.