Endüstriyel ürün tasarımında malzeme seçiminin önemi ve malzemenin ürün özelliklerine etkisi
The importance of material selection in industrial product design and effects of material on product properties
- Tez No: 918842
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KÖYMEN ÇAĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Kültürü ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Güçlü bir ürün tasarımı oluşturmak, nitelikli malzeme bilgisi birikimi gerektirmekte ve doğru malzeme seçiminden geçmektedir. Malzemenin tasarım süreci için kritik bir öneme sahip olduğu tartışmasız bir gerçektir. Çalışma, tasarımcıların ürün tasarımı ve malzeme araştırması süreçlerinde kuracağı etkileşimi verilere dayalı bir biçimde gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda multidisipliner endüstriyel tasarım disiplini ile malzeme bilimini birleştirerek tasarımcılara yol gösterici olmayı hedeflemiştir. Çalışmanın amacı monoblok bir tabure tasarımı üzerinden malzemenin mekanik özelliklerinin ürünün yapısal davranışlarına etkisini incelemektir. Çalışma, tasarımda malzeme kavramı ve malzeme seçimi süreci ile ilgili literatür taraması içermektedir. Akabinde, modern tasarım dünyasında kült olmuş monoblok tabure tasarımları üzerinden malzemenin ürün bağlamında öneminin ortaya konulduğu tasarım araştırması yapılmıştır. Çalışma kapsamında, bir tasarımın farklı malzemeler ile üretildiği durumda ürünün yapısal özellikleri bakımından doğan farklılıkları gözlemlemek amacıyla özgün bir monoblok ürün tasarımı yapılmıştır. Bu tasarımın mobilya ürünleri içerisinde yaygın ve ortak bir kullanım alanına sahip olan tabure olmasına karar verilmiştir. Tasarım süreci tamamlanan tabure, bilgisayar destekli tasarım programlarınca modellenerek; malzeme araştırmasına dayalı olarak seçilen metal ve polimer malzemeler ile görselleştirilmiş ve bu malzemeler ile statik gerilim analizine tabi tutulmuştur. Böylece malzemelerin mekanik özelliklerinin bir tasarıma yapısal bağlamda etkileri nicel veriler ile desteklenerek karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçlarından elde edilen çıkarımların tasarım süreçlerine bilimsel bir katkı sağlaması ve tasarım-malzeme optimizasyonu bağlamında literatürde yer alması öngörülmektedir. Tasarım ve analiz aşamaları tamamlanan taburenin, tasarım formunu somutlaştırmak adına ölçekli prototipleri yapılmış; bu aşamada metal ve polimer yüzey algısını vurgulayan filamentler kullanılarak tasarımın görsel görünümü zenginleştirilmiştir. Tasarlanan endüstriyel bir ürünün farklı malzemeler ile üretimi senaryosu sonucu elde edilen, malzemenin mekanik özelliklerinin ürüne yapısal etkilerine dair bilgilerin endüstriyel tasarım ana bilim dalına katkı sağlayacak bir kaynağa dönüştürülmesi ve tasarımcı adaylarına araştırmalarında yol gösterici olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Creating a strong product design requires a substantial knowledge of materials and relies heavily on selecting the right material. It is an indisputable fact that material holds critical importance in the design process. This study aims to establish a data-driven approach to the interaction between designers and the processes of product design and material research. By integrating the multidisciplinary industrial design discipline with material science, it seeks to provide guidance for designers. The primary objective of the study is to examine the effects of the mechanical properties of materials on the structural behavior of a product through the design of a monoblock stool. The study includes a literature review on the concept of material in design and the material selection process. Subsequently, a design investigation was conducted to highlight the importance of material in the context of a product by analyzing iconic monoblock stool designs in the modern design world. Within the scope of the study, an original monoblock product design was developed to observe the structural differences resulting from producing a design with various materials. It was decided that the design would be a stool, as it is a widely used and common product in the category of furniture. The stool, upon completion of the design process, was modeled using computer-aided design (CAD) programs and visualized with metal and polymer materials selected based on material research. It was then subjected to static stress analysis with these materials. Thus, the structural impact of the mechanical properties of materials on a design was quantitatively evaluated and compared. The findings from these comparisons are expected to make a scientific contribution to the design processes and to be included in the literature within the context of design-material optimization. To materialize the design form, scaled prototypes of the stool were produced upon completing the design and analysis phases. During this stage, filaments emphasizing the surface perception of metal and polymer materials were used to enrich the visual appearance of the design. The study aims to transform the insights gained from the scenario of producing an industrial product with different materials—specifically, the structural effects of material mechanical properties on the product—into a resource that contributes to the field of industrial design. Additionally, it seeks to guide design candidates in their future research.