Erişkin kardiyak cerrahide kardiyopulmoner baypas ile uygulanan hipoterminin farklı derecelerinin metabolomik analizi
Metabolomic analysis of different degrees of hypothermia applied with cardiopulmonary bypass in adult cardiac surgery
  1. Tez No: 918841
  2. Yazar: OĞUZHAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EMREGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hipoterminin kardiyopulmoner baypas (KPB) sırasında metabolik koruma sağladığı bilinmesine rağmen, farklı derecelerdeki hipoterminin metabolomik etkileri yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada, KPB sırasında uygulanan hafif (32-35°C) ve orta dereceli (26-31°C) hipoterminin plazma ve idrar metabolomik profilleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Prospektif ve randomize tasarımlı çalışmaya, her iki grupta 16 hasta olmak üzere toplam 32 hasta dahil edilmiştir. Hedefsiz metabolomik analizler, gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (GC-MS) ve sıvı kromatografisi-kuadrupol zaman uçuşlu kütle spektrometrisi (LC-qTOF-MS) kullanılarak gerçekleştirilmiş; plazma örneklerinde 142, idrar örneklerinde ise 100 metabolit tespit edilmiştir. Bulgular, hafif hipotermi grubunda sitrik asit, prolin ve inosin seviyelerinin, orta hipotermi grubunda ise miristik asit ve gliseraldehit seviyelerinin azaldığını göstermiştir. Her iki grupta ribitol ve sorbitol seviyelerindeki artış dikkat çekmiştir. İdrar analizlerinde, hafif hipotermi grubunda kreatinin ve 5,6-dihidroksi-8Z,11Z,14Z-eikosatrienoik asit seviyelerinde artış gözlenirken, orta hipotermi grubunda C17-sfinganin ve seramidler gibi metabolitlerde artış belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, hafif hipoterminin plazma ve idrarda daha olumlu bir metabolik profil ile ilişkili olduğu, orta hipoterminin ise metabolik stresin arttığı sonucuna işaret etmektedir. Bu çalışmada, hedefsiz metabolomik analizlerin KPB sırasında farklı hipotermi stratejilerinin biyokimyasal etkilerini anlamada önemli bir araç olduğu ortaya konmuştur. Sonuçlar, metabolomik yaklaşımların önemini vurgulamakta ve hipotermi stratejilerinin optimize edilmesine yönelik ileri çalışmalar için değerli veriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although hypothermia is known to provide metabolic protection during cardiopulmonary bypass (CPB), the metabolomic effects of different degrees of hypothermia have not been adequately investigated. In this study, the effects of mild (32-35°C) and moderate (26-31°C) hypothermia applied during CPB on plasma and urine metabolomic profiles were examined. A total of 32 patients, with 16 in each group, were included in this prospective and randomized study. Untargeted metabolomic analyses were conducted using gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) and liquid chromatography-quadrupole time-of-flight mass spectrometry (LC-qTOF-MS), identifying 142 metabolites in plasma samples and 101 metabolites in urine samples. The findings revealed decreased levels of citric acid, proline, and inosine in the mild hypothermia group, and decreased levels of myristic acid and glyceraldehyde in the moderate hypothermia group. Notable increases in ribitol and sorbitol levels were observed in both groups. Urine analysis showed elevated levels of creatinine and 5,6-dihydroxy-8Z,11Z,14Z-eicosatrienoic acid in the mild hypothermia group, while increases in metabolites such as C17-sphinganine and ceramides were identified in the moderate hypothermia group. The findings suggest that mild hypothermia is associated with a more favorable metabolic profile in plasma and urine, whereas moderate hypothermia indicates increased metabolic stress. This study highlights the significance of untargeted metabolomic analyses as a valuable tool for understanding the biochemical impacts of different hypothermia strategies during CPB. The results emphasize the importance of metabolomic approaches and provide valuable data for future research aimed at optimizing hypothermia strategies.