Development of ferroelectric ceramics and their composites for electromagnetic applications
Elektromanyetik uygulamalar için ferroelektrik seramiklerin ve kompozitlerinin gelişimi
  1. Tez No: 918883
  2. Yazar: BAŞAR SÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU, PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
BaTiO3 ve BaxSr1-xTiO3 (BST) gibi ferroelektrik seramikler sahip oldukları eşsiz dielektrik özellikleri sayesinde mikrodalga frekanslarında çalışan elektromanyetik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmakta olup malzeme dünyasında büyük ilgi görmektedirler. Bu alanda ilgili teknolojilerdeki ilerlemeler sayesinde modern sistemlerin ihtiyaçlarını karşılayabilen düşük maliyetli ve esnek elektronik komponentleri (BST/polimerler parçacık dağılımlı polimer matris kompozitler) üretmek mümkün hale gelmiştir. Malzeme mühendisleri açısından, BST seramiklerinin dielektrik özelliklerini ve bu özelliklerin değişimine fazlasıyla etki eden faz oluşum mekanizmaları ile difüzyon süreçlerini anlamanın kritik bir öneme sahiptir. Günümüzde analiz teknolojilerinin yardımıyla, çok bileşenli yapıları simüle etmek ve BST fazlarının mikro yapı içerisindeki dağılımını tespit etmek mümkündür. Bu çalışma, hem BST seramiklerinin hem de BST katkılı kompozitlerin üretim aşamalarını içermektedir. BST seramiklerinin yapısal özelliklerini anlamak için Rietveld analizi, Williamson – Hall ve Boltzmann – Matano yaklaşımları kullanılmıştır. Gerçekleştirilen yapısal karakterizasyonlar; paraelektrik kübik ve ferroelektrik tetragonal fazların bir arada bulunduğunu ve faz dönüşümünün oda sıcaklığındaki sınırlı kinetik nedeniyle tamamen gerçekleşemediğini göstermiştir. Ayrıca, BaTiO3 – SrTiO3 difüzyon çifti özelinde yürütülen çalışmalarda, kompozisyona bağlı olarak difüzyonun farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Sentezlenen BST tozları ile üretilen BST/PDMS kompozit substratların ölçülen dielektrik özellikleri baz alınarak ANSYS HFSS programı ile 8 GHz frekansında çalışan örnek bir mikroşerit yama anten tasarlanmıştır. Üretilen antenin 8.15 GHz rezonans frekansında -28 dB yansıma kaybı ölçülerek tasarım deneysel olarak doğrulanmıştır. Bu sonuçlar ışığında BST seramiğinin özellikle esnek substratlar üzerinde minyatürize edilmiş anten gerektiren uygulamalardaki kullanım potansiyeli ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ferroelectrics like BaTiO3 and BaxSr1-xTiO3 (BST) draw great attention for applications in devices operating at microwave frequencies commonly used for wireless electronic systems. Modern systems necessitate reconfigurable, adaptive, and/or tunable components to maximize performance while efficiently performing in a dynamic environment. With the advancements in ferroelectric materials and processing technologies, it is possible to manufacture low-cost and flexible electronics (powder dispersed polymer matrix composites, such as BST/polymers) which can satisfy the needs of such modern systems. At this point, as material scientists it is critical to understand formation mechanisms and related processes in order to address the dielectric-related properties of BST ceramics. With the help of computer analysis technology, it is possible to simulate such composite structures and analyze the distribution of the BST phases throughout the microstructure. This study includes both production of the BST and their composites. Rietveld analysis, Williamson – Hall, and Boltzmann – Matano approaches were carried out to understand structural properties of BST ceramics. Structural characterizations revealed co-existence of paraelectric cubic and ferroelectric tetragonal phases which indicated that the phase transformation was hindered due to limited kinetics at around room temperature. Moreover, investigations on BaTiO3 – SrTiO3 diffusion couple system showed that the Ba-rich and Sr-rich regions exhibited different diffusion characteristics. A demonstrative electromagnetic application (microstrip patch antenna) was designed using ANSYS HFSS operating at 8 GHz based on the dielectric properties of the synthesized BST ceramics in a BST/PDMS composite substrate. The proposed design was experimentally validated at the resonant frequency (8.15 GHz) with -28 dB reflection loss exhibiting its potential use in such applications that require miniaturized antennas on flexible substrates.