Development of polymer matrix composites with tunable dielectric properties
Ayarlanabilir dielektrik özelliklere sahip polimer matriksli kompozitlerin geliştirilmesi
- Tez No: 720668
- Danışmanlar: PROF. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Üstün elektriksel ve yalıtım özelliklerinden dolayı ferroelektrik malzemeler farklı uygulamalarda kullanılmaktadır. Elektrik alan uygulandığında ferroelektrik malzemeler kutuplaşırlar. Bu anlık kutuplaşma elektrik alan uygulanması sona erdiğinde de devam eder. Baryum Stronsiyum Titanat yüksek dielektrik sabiti ve düşük dielektrik kaybı ile en ilgi çekici ferroelektrik malzemelerden biridir. Ayarlanabilir mikrodalga uygulamalarında özellikle X/C bandı frekanslarında, yüksek dielektrik sabiti ve düşük dielektrik kaybı gereklidir. Ancak BST seramiği bükülebilirlik gerektiren elektronik uygulamaları için uygun değildir. BST'nin bu özelliğini bertaraf etmek için eşsiz özelliklere sahip seramik parçacıklı polimer matriksli kompozit malzemeler geliştirilebilir. Bu çalışmada farklı parametrelerin BST polimer kompozitinin karakteristiğine ve dielektrik özelliklerinin ayarlanabilirlik potansiyeline etkisi incelenmiştir. Parçacık boyutu, parçacık boyutu dağılımı ve kompozitin içindeki BST miktarı, kompozitlerin ayarlanabilirlik potansiyeli için etkili temel parametrelerdir. BST/PS kompozitinin ayarlanabilirlik potansiyeli, kompozit içindeki ince boyutlu ve optimum kompozisyona sahip BST parçacıkları arttıkça artmaktadır. Ayarlanabilirlik potansiyeli uygulanan voltaj değerindeki artış ile daha da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ferroelectric materials are used in different applications because of their superior electrical and dielectric properties. Ferroelectric materials are polarized when an electrical field is applied to the material. This spontaneous polarization continues even if an electrical field is removed. BST (Barium Strontium Titanate) is one of the attractive ferroelectric materials which has a high dielectric constant and low dielectric loss tangent (tanδ). High dielectric constant and low loss tangent are necessary for tunable microwave applications, particularly at X/C band frequencies. Nevertheless, monolithic BST ceramic is not a proper material for electronic applications especially when conformality is required. To eliminate this deficiency of the BST ceramics, BST particle containing polymer matrix composites (BST/PS) providing unique properties can be developed. In the current study, effect of different parameters on the characteristics and tunability performance of the dielectric properties of the BST particle containing polymer matrix composites has been investigated. BST particle size, particle size distribution and content in the composites have been determined to be the key parameters effective on the tunability potential of such composites. Within the scope of this study, it was concluded that tunability potential of the BST/PS composites improves with increasing content of the fine-sized BST ceramics having Ba/Sr/Ti molar ratio of 0.7/0.3/1 which increases further at higher applied bias voltage.