Periodontal tedavinin etkinliğini belirlemede kullanılan klinik kriterler arasında dişeti oluğu sıvısı hacminin yeri ve DOS aminoasit içeriğinin değerlendirilmesi
The Role of volume and amino acid content of gingival crevicular fluid (GCF) among the clinical parameters evaluating the results of periodontal treatment
- Tez No: 91889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
rv ÖZET PERIODONTAL TEDAVİNİN ETKİNLİĞİNİ BELİRLEMEDE KULLANILAN KLİNİK KRİTERLER ARASINDA DİŞETİ OLUĞU SIVISI HACMİNİN YERİ VE DOS AMİNOASİT İÇERİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Aydan KAYIPMAZ, Doktora Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Şubat 2000 Bu çalışmamızda erişkin 13 periodontitisli bireyde ve flap endikasyonu konmuş 24 bölgede dişeti oluğu sıvısı ( DOS ) örneklerinin tedavi öncesi ve sonrası hacminin değerlendirilmesi yapıldı. 11 bireyde de aminoasit içeriği nitel olarak değerlendirildi. Hastaların klinik değerlendirilmesi Florida Probe (FP) kullanılarak yapıldı. Sondlamada kanama (SK) ve plak indeksi (PI) yüzdeleri, cep derinliği (CD) ve ataşman kaybı (AK) değerleri bilgisayar ortamında kayda alındı. Hastalarda aynı ağız içinde cerrahi ve diştaşı temizliği, kök düzenlemesi (SRP) bölgeleri gruplandınldı. Cerrahi müdahaleden önce ve 12 hafta sonra DOS örnekleri toplandı. SRP bölgesinin DOS örnekleri cerrahi müdahale yapılan bölgeyle aynı zamanda toplandı. DOS hacim değerleri Periotron 8000 cihazı kullanılarak bilgisayarda kayda alındı. Periopaper ile toplanan DOS örnekleri Tris-HCl tampon solüsyon içinde çalışılacağı güne kadar -45 °C 'de saklandı. Kağıt kromatografisi metodu ile aminoasit içerikleri nitel olarak değerlendirildi. Tedavi öncesi ve sonrası ile farklı tedavi grupları arası ilişkiler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. DOS'taki hacimsel ve prolin yönündeki biyokimyasal değişikliklerin periodontal tedavinin değerlendirilmesinde güvenli birer belirleyici olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF VOLUME AND AMINO ACID CONTENT OF GINGIVAL CREVICULAR FLUID (GCF) AMONG THE CLİNİCAL PARAMETERS EVALUATING THE RESULTS OF PERIODONTAL TREATMENT Aydan KAYTPMAZ, Ph.D. Thesis University of Ondokuz Mayıs, Samsun, February 2000 In our study pretreatment and posttreatment amount of GCF was evaluated on the patients with adult periodontitis. Areas were planned where to be treated with scaling and root planning (SRP) and flap operation; 24 areas for SRP and 24 areas for flap operation. 11 patients selected in both groups for examining amino acid content of GCF as qalitatively. Clinically the patients were examined with Florida Probe (FP). Bleeding on probing, plaque index, pocket depth and attachment loss were recorded in computerized system. In the same patients the areas of surgery and SRP regions were classified. GCF was accumulated both presurgery and 12 weeks later of surgery. GCF samples of area of the SRP region were accumulated simultaneously with area of operationed. GCF volume recorded with computer and periotron 8000. GCF samples accumulated with periopaper were protected in Tris- HC1 and in -45 °C Aminoacid content of GCF was evaluated qualitatively with paper cromotography method. Different treatment groups and value of pre and post treatment were compared statistically. Thus we concluded that biochemical variation of proline in GCF and difference of GCF volume might be a dependable diagnostic factor on the evaluation of periodontal treatment.