Mine matriks proteinlerinin periodontal yara yeri iyileşmesine etkisinin incelenmesi (deneysel çalışma)
Evaluation of the effects enamel matrix proteins on periodontal wound healing (experimental study)
  1. Tez No: 91890
  2. Yazar: UMUR SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÖKHAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET MİNE MATRİKS PROTEİNLERİNİN PERİODONTAL YARA YERİ İYİLEŞMESİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ ( DENEYSEL ÇALIŞMA ) Umur SAKALLIOĞLU, Doktora tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Şubat 2000 Periodontal hastalık sonucu kaybedilen diş destek dokularının fonksiyonel rejenerasyonu çağdaş periodontal tedavilerin önemli hedeflerinden birini oluşturmaktadır. Periodontal rejenerasyonu amaçlayan çeşitli tedavi yöntemleriyle kısmen de olsa bu hedefe ulaşılabilmişse de, özellikle hastalık sonucu kök yüzeyinde meydana gelen değişiklikler ve rijit, avasküler kök yapısının yara yeri iyileşmesi üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı gerçek anlamıyla bir periodontal rejenerasyon elde edilememektedir. Mine matriks proteinlerinin diş kökünün oluşumundaki rolünün ortaya konması, diş oluşumu sırasındaki olaylar zincirinin taklit edilmesiyle rejeneratif girişimlerin başarısını engelleyen önemli bir faktör olan kök ve sement rejenerasyonunun, buna bağlı olarak da gerçek anlamda bir periodontal rejenerasyonun elde edilmesinde alternatif bir tedavi yaklaşımı gündeme gelmiştir. Çalışmamızda, deneysel periodontitis oluşturulmuş köpeklerde 3. ve 4. Mandibular premolar dişlerde mine matriks derivesi içeren Emdogain preparatının, kök yüzeyi ve periodontal yara yeri iyileşmesine etkileri incelenmiştir. Hayvanlar 7,14,21,28 ve 60 gün sonra sakrifıye edilerek hem erken hem de geç dönem yara yeri iyileşmesi olaylarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sonuçlarımız mine matriks proteinlerinin özellikle kök yüzeyindeki olumlu etkileri açısından periodontal rejeneratif tedavilerde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT EVALUATION OF THE EFFECTS ENAMEL MATRIX PROTEINS ON PERIODONTAL WOUND HEALING (EXPERIMENTAL STUDY) UmurSAKALLIO?LU, Ph.D. Thesis University of Ondokuz Mayıs Samsun, February 2000 One of the main goals of contemporary periodontal treatment is the re-establishment of tooth supporting tissues lost by advanced periodontal disease. Although it can be, to an extend, possible to regenerate lost periodontal tissues by various regenerative therapy modalities, root surface alterations during periodontal disease and the worse effects of rigid, avascular root side on periodontal wound healing do not permit an entire periodontal regeneration. Determination of the role of enamel matrix proteins on root formation during development has introduced an alternative way of periodontal regenerative therapy which is claimed to provide the true periodontal regeneration by mimicing the events during tooth development and thus, preventing the undesirable effects of root surfaces on periodontal wound healing. In our study, effects of Emdogain, a preparation mainly composed of enamel matrix proteins, on root surfaces and periodontal wound healing were evaluated in an experimental periodontitis model performed at mandibular premolars on 5 dogs. Animals were sacrified on day 7,14,21,28 and 60 so as to assess both early and late periodontal wound healing events. Our results suggest that enamel matrix proteins can stimulate periodontal regeneration, particularly by their positive effects on root surfaces. T