Kemik defektlerinin bilgisayar destekli olarak klinik ve deneysel karşılaştırması
Comparison of bone defects with computerized method both with clinically and experimentally
- Tez No: 91888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET KEMİK DEFEKTLERİNİN İZLENMESİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ OLARAK KLİNİK VE DENEYSEL KARŞILAŞTIRILMASI Tuğrul KIRTILOĞLU Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Şubat 2000 Radyo-diagnostik tanı metodlanndaki çeşitli gelişmelere rağmen periodontitis nedeni ile oluşan kemikiçi defektlerin izlenmesi ile ilgili sorunlar henüz çözüme ulaşmamıştır. Günümüzde rutin olarak kullanılan radyografik metodlarla yakalşık %50 yetmezlikte bir değerlendirme yoluna gidilebilmektedir. 2000'li yıllarda dental radyoloji ve periodontolojinin yapay zekadan daha fazla yararlanacağı düşüncesindeyiz. Bu çalışma kemikiçi defektelerin incelenmesinde kullanılan metodları kıyaslamak ve yapay zekadan yararlanarak üç boyutlu yeni bir metodun tanıtılması amacı ile planlanmıştır. Üç boyutlu modeli defekt boyutunda sayısalllaştırmak ve bilgisayar ortamında defekt kalıbım elde etmek bu çalışmanın hedeflenen arzusudur. Değelendirmede kullanılan üç yöntemdede istatistiki farklılık ortaya konamamıştır. Bu elde edilen sonuç bilgisayar programımızın doğru sonuçlar verdiğini ve bu tip çalışmalarda kullanılabileceğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışma ile spiral tomografi yöntemi periodontal defektlerin değerlendirilmesinde tavsiye edilebilecek bir metod olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT COMPARISION OF BONE DEFECTS WITH COMPUTERIZED METHOD BOTH WITH CLINICALLY AND EXPERIMENTALLY Tuğrul KIRTIO?LU, Ph.D. Thesis Univesity of Ondokuz Mayıs Samsun, February 2000 Despite the developments in radiodiagnostic methods, intrabony defect occurs due to periodontitis is still many problems to be solved. Conventional radiographic techniques screen the bone defects with % 50 percent inadequency. In new millenium dental radiography and periodontology seem to be will have the chance of using artificial intelligance. As far as we are concerned in dental medicine and especially in periodontology using the computer systems will take the priority. This study is planned to compare the different conventional bone defect monitoring systems and present a new three dimensional screen model. Digitazing the 3D screen model and obtaining its' cam model instead of its stone models is the future planned aim of this study. Meanwhile no statistical difference is found between three examined models whereas spiral tomography for monitoring the periodontal defects as an alternative to reentry, simply advised with this study.