Maksiller ikinci molarların in difa ettiği vakalarda servikal headgearın etkilerinin sefalometrik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 9189
  2. Yazar: M.SEMİH ÇİLİNGİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SANDALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
- 68 - ÖZET Araştırmamızda büyüme gelişim ve servikal headgear te davisi ile profilin, çene-yüz kemiklerinin ve dişlerin ne denli değişime uğrayabileceğini saptamaya çalıştık. Araştırma, kontrol ve tedavi gurubu olmak üzere iki ayrı grupta yürütülmüştür. Kontrol gurubu 12-15 yaşlarında CI.II Div.I maloklüzyona sahip 10 bireyden oluşmaktadır. Bu gruptaki bireylerin birer yıl arayla ikişer adet sefalometrik röntgenleri alınmış ve bu röntgenler üzerinde büyüme ve geli şimin; profil ve diş noktaları, sert doku ve diş açıları üze rine etkileri araştırılmıştır. Tedavi grubu ise yine 12-15 yaşlarında Cl.II Div.I maloklüzyona sahip 24 bireyden oluşmuştur. Bireylerden tedavi başlangıcında ve bir yıl sonrasında olmak üzere ikişer adet sefalometrik röntgenleri alınmış servikal headgear'in etkile ri yine aynı noktalar ve açılar üzerinde incelenmiştir. Her iki grupta da vaka seçimi yapılırken alt üst ikinci molarla- rın tam olarak indifa etmiş olmasına, ANB açısının 4 'nin üzerinde olmasına özen gösterilmiştir. Kontrol grubunda yapılan çalışma sonucunda izlenen süre içerisinde yumuşak doku profil noktalarının öne doğru büyüdüğü, tedavi grubunda ise bu noktalardan sadece üst çene ye ait olanlarının geriye doğru gittiği gözlenmiştir.- 69 - Büyüme ve gelişim sonucu çenelerin dikey boyutlarının önemsiz miktarda arttığı tedavi sonucunda ise bu artışın is tatistiksel olarak önemlilik kazandığı görülmüştür. SNA, SNB, ANB açı farklarında ise her iki grup karşı laştırıldığında, SNB açısında önemli miktarda artış, diğerle rinde ise önemli miktarda azalma bulunmuştur. Üst ve alt keser açılarının da servikal headgear teda visi ile önemli ölçüde azaldığı gözlenmiştir. Araştırmamızın temelini teşkil eden üst 1. büyük azı nokta sında ise kontrol gurubunda önemli ölçüde mezializasyon teda vi grubunda yine önemli ölçüde distalizasyon kaydedilmiştir. Her iki grup karşılaştırıldığında distalizasyon miktarının önemli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 70 - SUMMARY In this study it is tried to be determined how teeth, jaws and facial bones change during headgear treatment. The patients were studied in two groups. One treatment and the other as control group. The control group contained 10 individuals between the ages of 12-15 years and had CI. II Div.I malocclusion. Two lateral cephalograms were taken in one year intervals for each of the individuals. On these lateral cephalograms the effects of the growth and devel opment on the profile, tooth points, bony structures and the tooth angles were investigated. The treatment group contained 24 individuals between the ages of 12-15 years and had CI. II Div.I malocclusion. Again two lateral cephalograms, one before and the other after treatment, were taken for each of the individuals. The effects of the servical headgear on the same points and angles mentioned above were then investigated. When the cases were chosen for each of these groups, it was necessary that the upper and the lower second molars erupted entirely and that the ANB angle was over 4. It was observed in the control group that soft tissue profile points grew forward, but in the treatment group only the points which belonged to the upper jaw grew backwards.- 71 - It was observed that as a result of growth and devel opment, the vertical sizes of the jaws increased insignifi cantly but after the treatment this increase became statis tically significant. In the SNB angle a significant increase and in the SNA, ANB angles a significant decrease were found. It was observed that the upper and lower incisor angles decreased significantly with the headgear treatment. In the first upper molar point which was the focus of our study, a significant mesialisation was recorded, and in the treatment group a significant distalisation was deter mined. When the two groups were compared, it was found that the amount of distalisation was significant.