Bankacılık sektöründe örgütsel adalet, işgören güçlendirme ve iş doyumu ile ilgili araştırmaların incelenmesi
Organizational justice, employee empowerment, job satisfaction and related research in banking sector choose your program
- Tez No: 918908
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bankacılık sektörü, yüksek rekabet, yoğun performans beklentileri ve müşteri odaklı çalışma düzeni ile dikkat çeken bir sektördür. Çalışanların adil bir şekilde değerlendirilmesi, yetki ve sorumluluk sahibi olmaları ve iş süreçlerinden tatmin olmaları, hem bireysel hem de kurumsal düzeyde önemli etkiler yaratmaktadır. Literatür taraması, örgütsel adaletin işgören güçlendirme ve iş doyumu üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymaktadır. Özellikle adil yönetim uygulamaları ve çalışanlara verilen yetki, iş tatminini artırırken, performans ve verimlilik açısından da bankaların uzun vadeli başarısına katkı sağlamaktadır. Bankacılık sektöründe işgören güçlendirme stratejileri, çalışanların liderlik yeteneklerini geliştirirken iş süreçlerine olan katılımını güçlendirmekte ve müşteri memnuniyetini artırmaktadır. Bu çalışma, bankacılık sektöründe örgütsel adalet, işgören güçlendirme ve iş doyumu arasındaki ilişkileri incelemektedir. Bu araştırma, bankaların örgütsel adalet, işgören güçlendirme ve iş doyumu stratejilerini nasıl etkili bir şekilde uygulayabileceklerine önemli ipuçları sunacaktır.
Özet (Çeviri)
The banking industry is characterized by high competition, intense performance expectations, and a customer-centric work environment. The fair treatment of employees, their access to authority and responsibility, and satisfaction from work processes have significant implications at both individual and organizational levels. A review of the literature reveals the positive impact of organizational justice on employee empowerment and job satisfaction. Particularly, fair management practices and the delegation of authority increase job satisfaction while contributing to long-term performance and productivity in banks. Empowerment strategies in the banking sector enhance leadership skills, increase employee engagement in work processes, and improve customer satisfaction. This study examines the relationships between organizational justice, employee empowerment and job satisfaction in the banking sector. This research provides recommendations on how banks can effectively implement strategies related to organizational justice, employee empowerment, and job satisfaction.