Ürün ambalajı üzerindeki yanıltıcı bilgiler ve tüketici tepkileri
Misleading information on product packaging and consumer response
  1. Tez No: 918907
  2. Yazar: ÜMRAN ERSOY YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ambalaj üzerindeki yanıltıcı bilgiler, tüketicilerin rasyonel karar almalarını etkileyerek yanlış ürün tercih etmelerine sebep olurken yanıltıcı ambalaja sahip bir ürün satın aldığının farkına varan tüketicinin satın alma davranışı ve tepkileri değişmektedir. Bu çerçevede ürün ambalajındaki yanıltıcı ifadelerin ortaya çıkması sonucunda algılanan ambalaj tasarımı estetiği, marka güveni ve satın alma niyeti farklılaşması ve hukuki yaptırımlara verilen desteğin olumsuz tavsiye üzerindeki etkisi araştırılmak amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasının amaçları şunlardır: (1) Ürün ambalajındaki yanıltıcı bilgiye uygulanan yaptırım açıklaması öncesinde ve sonrasında katılımcıların algılamış oldukları ambalaj tasarımının estetiğinin farklılaşıp-farklılaşmadığının incelenmesi, (2) Ürün ambalajındaki yanıltıcı bilgiye uygulanan yaptırım açıklaması öncesinde ve sonrasında marka güveninin farklılaşıp-farklılaşmadığının incelenmesi, (3) Ürün ambalajındaki yanıltıcı bilgiye uygulanan yaptırım açıklaması öncesinde ve sonrasında satın alma niyetinin azalıp-azalmadığının incelenmesi, (4) İki farklı ürün grubuna göre hukuki destek, olumsuz tavsiye ve yalanın kabul edilebilirliğinin farklılık gösterip-göstermediğinin incelenmesi, (5) Demografik özelliklere göre hukuki destek, olumsuz tavsiye ve yalanın kabul edilebilirliğinin farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesidir. Ayrıca hukuki destek, olumsuz tavsiye, yalanın kabul edilebilirliği, marka güveni ve algılanan estetiğin satın alma niyetine etkisinin de incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda yanıltıcı ambalaja sahip olduğu Reklam Kurulunca tespit edilen bir gıda ve bir kişisel bakım ürünü belirlenerek bu ürünlere yönelik iki ayrı anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anketler toplamda yaklaşık 1200 kişiye çevrimiçi olarak gönderilmiş ve satın alma öncesi ürün ambalajını inceleme alışkanlığına sahip 401 kişiden veri elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS ve LISREL programları kullanılarak analiz edilmiştir. Tasarımın algılanan estetiği, marka güveni ve satın alma niyetinin yanıltıcı ambalaja yönelik yaptırımların öğrenilmesinin ardından anlamlı olarak değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Tüketicilerin gıda ürününe kıyasla kişisel bakım ürün ambalajında yer alan yanıltıcı ifadelerin öğrenilmesi sonucunda, çevreye daha çok olumsuz tavsiyede bulundukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While misleading information on packaging affects consumers' rational decision-making and causes them to choose the wrong product, the purchasing behavior and reactions of the consumer who realizes that they have purchased a product with misleading packaging change. In this context, it is aimed to investigate the effect of perceived packaging design aesthetics, brand trust and purchase intention differences and support for legal sanctions on negative recommendations as a result of the emergence of misleading statements on product packaging. The aims of this thesis are as follows: (1) To examine whether the perceived aesthetics of the packaging design differed before and after the sanction statement applied to misleading information on the product packaging, (2) To examine whether brand trust differed before and after the sanction statement applied to misleading information on the product packaging, (3) To examine whether purchase intention decreased before and after the sanction statement applied to misleading information on the product packaging, (4) To examine whether legal support, negative advice and lie acceptability differed according to two different product groups, (5) To examine whether legal support, negative advice and lie acceptability differed according to demographic characteristics. In addition, it was aimed to examine the effects of legal support, negative advice, lie acceptability, brand trust and perceived aesthetics on purchase intention. In line with these aims, a food and a personal care product determined by the Advertisement Board to have misleading packaging were determined and two separate survey studies were conducted for these products. The surveys were sent online to approximately 1200 people in total and data was obtained from 401 people who had the habit of examining product packaging before purchasing. The collected data was analyzed using SPSS and LISREL programs. It was determined that the perceived aesthetics of the design, brand trust and purchase intention changed significantly after learning about the sanctions against misleading packaging. It was concluded that consumers made more negative recommendations for the environment as a result of learning about misleading statements on personal care product packaging compared to food products