Okul öncesi öğretmenlerinin stres düzeyleri ile okul iklimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between preschool teacher's stress levels and school climate
  1. Tez No: 918909
  2. Yazar: FATİMA KARACA GELGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin stres düzeyleri ile okul iklimi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla İstanbul'un Tuzla, Maltepe ve Kadıköy ilçelerinde toplam 402 gönüllü öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modeliyle yapılan çalışmada, öğretmenlerin stres düzeyleri Genel İş Stresi Ölçeği ile okul iklimine ilişkin algıları ise Okul İklimi Ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Verilerin analizi, normallik testleri sonucunda dağılımın normal olmadığı belirlenerek nonparametrik testler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin stres düzeyleri ile okul iklimi algıları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuş; stres düzeylerinin özellikle kıdem yılı, kurum türü ve sınıf mevcudu gibi faktörlerden etkilendiği belirlenmiştir. Ayrıca, okul iklimine ilişkin liderlik ve demokratiklik gibi alt boyutların, öğretmenlerin demografik özelliklerine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma, olumlu bir okul ikliminin öğretmenlerin stres düzeylerini azaltmada ve iş tatminlerini artırmada kritik bir role sahip olduğunu vurgulamaktadır. Bu bağlamda, okul yöneticilerinin destekleyici liderlik sergilemesinin ve eğitim politikalarının öğretmen refahını artıracak şekilde düzenlenmesinin, hem eğitim kalitesini hem de öğretmenlerin mesleki dayanıklılığını güçlendirebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between preschool teachers' stress levels and school climate, involving 402 voluntary participants from Istanbul's Tuzla, Maltepe, and Kadıköy districts. Conducted using a relational survey model, the study measured teachers' stress levels with the General Job Stress Scale and their perceptions of school climate using the School Climate Scale. Data analysis revealed that the distribution was non-normal, leading to the application of non-parametric tests. The findings showed a significant relationship between teachers' stress levels and their perceptions of the school climate, with stress levels being influenced by factors such as years of experience, type of institution, and class size. Additionally, subdimensions of school climate, such as leadership and democracy, varied based on teachers' demographic characteristics. The study emphasized that a positive school climate plays a crucial role in reducing teachers' stress levels and increasing their job satisfaction. In this context, supportive leadership by school administrators and the alignment of educational policies to enhance teacher well-being were concluded to be vital for improving educational quality and strengthening teachers' professional resilience.