Covid-19 küresel salgınında yerel basın: İstanbul örneği
Local press in Covid-19 global pandemic: İstanbul example
  1. Tez No: 918923
  2. Yazar: DERVİŞ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin İstanbul'da yayın yapan yerel basına etkilerini irdelemektir. Ekonomi başta olmak üzere, birçok sorunu bulunan yerel basın kuruluşlarının, tüm dünyayı sarsan Covid-19 küresel salgını sürecindeki durumu, İstanbul'da basılı olarak yayın yapan yerel gazeteler üzerinden araştırılmıştır. Bu doğrultuda, çalışmada genel olarak Türk basın tarihi ve yerel basın tarihine değinilerek, günümüzde İstanbul'da yerel basının durumu, Covid-19 pandemisi ve Türkiye'deki seyri üzerinde durulmuştur. Konuyla ilgili veri toplamak amacıyla İstanbul ilinde basılı olarak faaliyet gösteren yerel gazetelerde görev yapan 10 gazeteci ile görüşülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak örnekleme dahil edilen yerel gazetelerin mensuplarıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan çalışma kapsamında, pandemi öncesinde de pek çok sorunlarla birlikte sıkıntılı zamanlardan geçen İstanbul yerel basınının, Covid-19 pandemisinden olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında yüz yüze gerçekleşen görüşmeler sonucunda elde edilen verilerden yerel basın sektörüne ve yetkililere önerilerde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the Covid-19 pandemic, which has affected the whole world, on the local press in İstanbul. The situation of local media organizations, which have many problems, especially the economy, during the Covid-19 global pandemic that shook the whole world, was investigated through local newspapers published in print in Istanbul. In this direction, the study focuses on the history of the Turkish press and the history of the local press in general, the status of the local press in Istanbul today, what the Covid-19 pandemic is and its course in Turkey. In order to collect data on the subject, 10 journalists working in local newspapers operating in print in the province of Istanbul were interviewed. Within the scope of the study, it was determined that the local press of Istanbul, which had been going through difficult times with many problems before the pandemic, was negatively affected by the Covid-19 pandemic. Within the scope of the study, some suggestions were tried to be made to the local press sector and the authorities from the data obtained as a result of face-to-face interviews