Üç boyutlu yazıcılarla üretilen rezin materyallerin fiziksel ve optik özelliklerinin monolitik Cad/Cam bloklarla karşılaştırılması
Comparison of physical and optical properties ofresin materials produced by 3d printers withmonolithic Cad/Cam blocks
- Tez No: 918924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFNUR GÜZELCE SULTANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı SLA ve DLP üç boyutlu yazıcılar ile farklı tabaka kalınlıklarıyla üretilen fotopolimer kalıcı rezin kronların termal yaşlandırma öncesi ve sonrası fiziksel ve optik özelliklerini inceleyerek, kazıma sistemi ile üretilen rezin içerikli CAD/CAM daimi restoratif materyallerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada üç boyutlu yazıcılarla üretilen daimi rezin restorasyonlar (Permanent Crown Resin Formlabs, VarseoSmile Crown Plus Bego) ve rezin içerikli CAD/CAM daimi restoratif materyaller (Vita Enamic, Vita, 3M Lava Ultimate) kullanılarak 48 adet dikdörtgen şekilli (12x14x1,5 mm) numune üretilmiştir (n=12). Başlangıç yüzey pürüzlülüğü (Ra, Rz), renk (ΔE) ve translusensi (TP) değerleri ölçüldükten sonra numuneler kahve termal yaşlandırmasına tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the physical and optical properties of photopolymer permanent resin crowns produced by SLA and DLP three-dimensional printers with different layer thicknesses before and after thermal ageing, and to compare them with resin-containing CAD/CAM permanent restorative materials produced by engraving system. Materials and Methods: In this study, permanent resin restorations (Permanent Crown Resin Formlabs, VarseoSmile Crown Plus Bego) were fabricated using resin-containing CAD/CAM permanent restorative materials (Vita Enamic, Vita, 3M Lava Ultimate) by means of 3D printing technology. The resulting specimens were rectangular in shape, measuring 12x14x1.5 mm in size, and numbered 12. Following the initial measurement of surface roughness (Ra, Rz), colour (ΔE) and translucency (TP) values, the samples were subjected to coffee thermal aging.