Şiraz'daki obez ergen kız öğrencilerinde diyet davranışı değişikliğinin antropometrik indeksler ve yeme davranışı üzerindeki etkisi, 2007
The effect of dietary behavior modification on anthropometric indices and eating behavior in obese adolescent female students of Shiraz, 2007
- Tez No: 918969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MARZİEH KARGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Farsça
- Üniversite: Shiraz University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Arka Plan ve Amaç: Obezite, günümüzde çocuklar ve ergenler arasında en yaygın beslenme hastalığıdır ve bunun önlenmesi ve tedavisi zorunludur. Bu çalışmanın amacı, 2007 yılında Şiraz'daki obez ergen kız öğrencilerinde diyet davranışı değişikliğinin antropometrik indeksler ve yeme davranışı üzerindeki etkisini belirlemektir. Yöntem ve Materyal: Bu yarı-deneysel araştırmaya, 11-15 yaşları arasındaki 53 obez ergen kız öğrenci (BMI > %95 persentil), 16 hafta süresince (her hafta 4 saat) gerçekleştirilen bir davranış değiştirme programına katılmıştır. Katılımcılar, iki farklı okuldan seçilmiş ve rastgele olarak deneysel (24 kişi) ve kontrol (29 kişi) gruplarına ayrılmıştır. Program, problem çözme, stres yönetimi (yoga), sağlıklı beslenme ve fiziksel davranış eğitimi ile ebeveyn eğitimi içermektedir. Antropometrik indeks ve yeme davranışı, program öncesi ve sonrasında, ayrıca takip amacıyla iki ay sonra değerlendirilmiştir. Yeme davranışı, Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Obesity is currently the most prevalent nutritional disease of children and adolescents that prevention and treatment of it, is mandated. The purpose of this study was to identify the effect of dietary behavior modification on anthropometric indices and eating behavior in the obese adolescent female students of Shiraz, 2007. Method and material: In this Quasi-experimental research, 53 obese adolescent girl (BMI > 95 th percentile), aged 11 to 15 years, participated in a behavior modification program which was held for 16 weeks (4 hours each weeks) .The Subjects were chosen from two different schools and were assigned to two groups of experimental =24 and control =29 randomly. The Program included teaching problem solving, stress management (yoga), teaching healthy eating & physical behavior and parent education. Anthropometric index and eating behavior were assessed just before and after the program and also two months later for the follow up. Eating behavior was assessed by Dutch eating behavior Questionnaire (DEBQ).