Investigation of Thermoluminesce behaviour of the crystals naturally grown on rock collected in Akçatekir region of Adana
Adana'nın Akçatekir bölgesinde toplanan kayaçlar üzerinde doğal olarak büyümüş kristallerin termolüminesans davranışının incelenmesi
- Tez No: 918970
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TOKTAMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Adana iline bağlı Akçatekir bölgesinden toplanan kaya üzerinde doğal olarak oluşmuş kristallerin termolüminesans (TL) özelliklerini incelemektedir. Radyasyon dozu, ısıtma hızı, tekrar kullanılabilirlik ve sönümleme gibi faktörlerin etkileri değerlendirilmiştir. Her iki kristal de belirgin TL ışıma eğrileri ile iyi TL özellikleri sergilemiştir. Kristallerden biri yaklaşık 90°C ve 235°C civarında iki belirgin TL pikine sahipken, diğer kristal yaklaşık 115°C ve 300°C civarında iki belirgin TL pikine sahiptir. Her iki kristal de 2 Gy ile 576Gy arasında geniş bir lineer doz yanıtı göstermektedir. Deneylerin tekrarlanması sonucunda her iki kristalde de düşük sıcaklık pikinde bir azalma gözlemlenmesine rağmen, dozimetrik pik (yaklaşık 220°C civarında) önemli ölçüde etkilenmemiştir. TL şiddeti, ışınlama ile ölçüm arasındaki bekleme süresinin artmasıyla azalmaktadır. Ayrıca, sönümleme süreci kristallerin yapısal bütünlüğünü bozmadığı gibi yeni TL piklerinin oluşumuna da yol açmamaktadır. Bu çalışmada kullanılan kristaller, geniş lineer doz yanıtı, iyi tekrar kullanılabilirlik ve dozimetrik piklerinin çevresel koşullardan etkilenmemesi açısından iyi bir dozimetrik aday olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the thermoluminescence (TL) properties of naturally grown crystals on rock collected from the Akçatekir region of Adana, Turkey. The effects of factors such as radiation dose, heating rate, reusability, and fading were evaluated. Both crystals exhibited exhibits good TL properties with clear TL glow curves. One of the crystals has two distinct TL peaks around 90°C and 235°C, and the other crystal has two distinct TL peaks around 115°C and 300°C. Both of them have a wide linear dose response between 2 Gy and 576Gy. Although a decrease in the low temperature peak is observed in both crystals as a result of the repetition of the experiment, the dosimetric peak (around 220 °C) is not significantly affected. The TL intensity diminishes with an increase in the waiting time between irradiation and measurement. In addition, the fading process does not alter their structural integrity, nor does it result in the appearance of new TL peaks. The crystals used in this study can be shown as a good dosimetry candidate in terms of wide linear dose-response, good reusability and the dosimetric peak is not affected by ambient conditions.