Karadeniz bölgesinde yetişen biyokütlelerin biyokömüre dönüştürülerek demir üretim proseslerinde kullanımı
The use of biochar in iron production processes converted from biomass grown in the Black Sea Region
- Tez No: 919025
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TOROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Demir-çelik üretimi, enerji yoğun bir süreçtir. Bu sektör, dünya genelindeki emisyonların %7-%9'unu oluşturmaktadır. Son yıllarda küresel ısınma ve iklim değişikliği stratejileri doğrultusunda demir-çelik üretiminde büyük bir değişim yaşanmaktadır. Karbonsuz çelik üretme yolunda alışılagelmiş üretim rotaları yavaş yavaş terk edilmeye başlanarak yeni üretim rotaları geliştirilmektedir. Şirketler karbonsuz çelik üretim hedefleri için yol haritalarını paylaşmaktadır. 2050 yılına kadar emisyonlarını sıfıra yakın değerlere düşürmek için hedefler belirlemektedir. Yüksek fırın- bazik oksijen rotasında bir ton sıvı çelik üretimi için yaklaşık iki ton karbondioksit (CO2) açığa çıkmaktadır. Bu rotada yeni teknolojilere geçiş için uygun şartlar bulunmamaktadır. Bir süre daha bu rotada üretim yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. Teknoloji değişikliğine gitmeden bazı uygulamalar ile emisyonların azaltımı daha uygun görülmektedir. Bu aşamada biyokütle, fosil yakıt yerine kullanılabilecek sıfır emisyon faktörüne sahip bir malzeme olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, Karadeniz Bölgesi'nde yetişen biyokütleler, fosil yakıt yerine kullanımdan önce piroliz edilmiştir. Amaç, biyokömürün uçucu madde miktarı ve kalorifik değer açısından istenen özelliklere ulaşmasını sağlamaktır. Daha sonra da sinter prosesinde sinter harmanında kok tozu, kok prosesinde ise kömür harmanında kömür yerine belirli oranlarda kullanılarak sinter pot grate simülatöründe sinterleşme ve kok test simülatöründe ise koklaştırma testleri yapılmıştır. Test sonuçları biyokömür kullanılmayan durum ile karşılaştırılarak sinter ve kok proseslerine ve ürün kalitesine etkileri ve proses ve ürün kalitesini olumsuz yönde etkilemeyecek optimum ilave miktarları %25 ve %4,5 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The production of iron and steel, which comprises energy-intensive processes, accounts for 7-9% of global emissions. In recent years, significant changes have been occurring in iron and steel production in line with global warming and climate change strategies. Conventional production routes for carbon-free steel are gradually being abandoned, and new production routes are being developed. Companies are sharing their roadmaps for carbon-free steel production, setting goals to reduce emissions to near-zero values by 2050. Approximately two tons of CO2 are emitted for every ton of liquid steel produced in the blast furnace-basic oxygen route. Currently, there are no favorable conditions for transitioning to new technologies in this route, and production in this route is mandatory for some time. Before making a technological change, some applications seem more feasible for reducing emissions. At this stage, a material with a zero emission factor stands out in emission calculations that can be used instead of biomass fossil fuels. In this study, biomass from the Black Sea Region has been pyrolyzed in a coke test simulator at temperatures determined to convert it into biochar, meeting desired properties such as volatile matter content and calorific value, before being used in processes as a substitute for fossil fuels. Subsequently, coke dust has been used in the sinter blend in the sintering process, and coal has been replaced with certain proportions in the coal blend in the coke process. Sintering tests have been conducted in the sinter pot grate simulator, and coking tests have been performed in the coke test simulator. Test results have been compared with the case where biochar is not used, and the effects on the sinter and coke processes and product quality have been determined. Optimal additional amounts that do not adversely affect process and product quality have been identified as 25% and 4,5%, respectively.