E7 ülkelerinde sağlık harcamalarının belirleyicileri: Panel veri analizinden ampirik bulgular
Determinants of health expenditures in E7 countries: Empirical findings from panel data analysis
  1. Tez No: 919026
  2. Yazar: AZİZ AZMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ekonomilerin gelişmişlik düzeyi açısından, sağlık harcamaları oldukça önemli bir unsurdur. Beşeri sermaye düzeyine doğrudan etki eden sağlık harcamalarına yönelik yapılan yatırımlar, ülkelerin kalkınma süreçlerini olumlu etkilemektedir. Bu çalışmada E7 (Endonezya, Meksika, Türkiye, Brezilya, Hindistan, Çin ve Rusya) ekonomileri için sağlık harcamalarının belirleyicileri analiz edilmiştir. 2000-2020 döneminin incelendiği çalışmada, panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda açıklayıcı değişkenler; makroekonomik ve demografik unsurlar ile çevresel bozulma unsurlarını içerecek şekilde geniş kapsamda ele alınmıştır. Değişkenler arasında yatay kesit bağımlılığı ve heterojenlik sorunlarının tespit edildiği çalışmada, Ortalama Grup Tahmincisi (AMG) kullanılmıştır. Bulgular makroekonomik değişkenler ve çevresel bozulmanın sağlık harcamaları üzerindeki niceliksel etkisinin demografik unsurlara göre daha fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca sağlık harcamaları gelir esnekliğinin ise bire yakın olduğu, diğer bir ifadeyle sağlık harcamalarının zorunlu mal niteliğinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health expenditures represent a crucial factor in terms of economic development. Investments in health expenditures, which directly influence the level of human capital, positively contribute to countries' development processes. This study analyses the determinants of health expenditures for the E7 economies (Indonesia, Mexico, Turkey, Brazil, India, China, and Russia). Employing the panel data analysis method, the study examines the 2000-2020 period. The explanatory variables comprehensively address macroeconomic, demographic, and environmental degradation factors. Given the detection of cross-sectional dependency and heterogeneity issues among the variables, the study utilizes the Augmented Mean Group (AMG) estimator. The findings reveal that macroeconomic variables and environmental degradation exert a greater quantitative impact on health expenditures than demographic factors. Additionally, the income elasticity of health expenditures is close to one, indicating that health expenditures can be characterized as a necessity.