Non-financial Reporting, a Comparative Approach to Turkish Law in the Light of the Directive 2014/95/EU and German Law
  1. Tez No: 919040
  2. Yazar: AYSENUR OKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULRİCH TÖDTMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Mannheim
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Elli yıl önce, bir şirketin çevresel ve sosyal konulardaki politikalarını, politika getirilerini ve risklerini şirket raporlarında yayınlama fikri yaygın bir fikir değildi. Ancak bugün çoğu kişi, şirketin finansal anlamda sürdürülebilir olup olmadığının, şirketin sadece finansal operasyonlarına değil şirketin toplumdaki diğer aktivitelerine, sosyal sorumlu olarak ve çevresel olarak sürdürülebilir davranıp davranmadığına bağlı olduğunu biliyor. Sonuç olarak, finansal olmayan raporlama ve onunla ele alınan kurumsal sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik kavramları dünyada en çok konuşulan ve tartışılan konular arasında yerini almıştır. 2014/95/EU sayılı Avrupa Birliği Direktifi, Direktif'te belirlenen şirketlerin yönetim raporlarında çevresel, sosyal ve işçi hakları konularında, ve insan hakları, yolsuzluk ve rüşvet hakkında bilgi verme gerekliliğini ya da bu konular hakkında ayrı bir rapor düzenleme gerekliliğini düzenlemiştir. Almanya'da, Direktif iç hukuka geçirilmiş ve dolayısıyla finansal olmayan hususlara ilişkin açıklamaların şirket raporlarında bulunması zorunlu hale gelmiştir. Bunun yanında, Türkiye'de finansal olmayan konuları raporlamak ihtiyaridir. 2020 yılında kabul edilen Sürdürülebilirlik İlkelerinin uygulanması gönüllülük esasına dayanır, ancak şirketlerin bu ilkelere uyum durumlarını raporlamaları ve uymuyorlarsa bunun nedenlerini açıklamaları zorunludur.
Özet (Çeviri)
Fifty years ago, the idea of a company publishing company reports on its policies, policy outcomes, and risks about environmental and social matters was not prevalent. However, today, many know that a company's financial sustainability is not only linked to its financial operations but also to its activities in society, whether it operates socially responsible and environmentally sustainable or not. Thus, non-financial reporting and the concepts that are considered with it such as CSR and sustainability has become one of the most discussed and debated topics all around the world. The European Union Directive 2014/95/EU regulates that certain undertakings shall provide information relating to environmental, social, and employee matters, respect for human rights, and anti-corruption and bribery matters in the management report or prepare a separate nonfinancial report. In Germany, the Directive has been transposed to German law and, accordingly, it has become mandatory to include statements on non-financial aspects in company reports. Besides, it is discretionary to report on non-financial aspects in Turkey. The implication of the Sustainability Principle, which was adopted in 2020, is voluntary; however, companies must report about their compliance and their justification if they have not complied with them.