Sol ventrikül duvar hareketlerinin gated planar teknesyum-99m tetrofosmin myokard perfüzyon sintigrafisi ile incelenmesi: radyonüklid ventrikülografi ve ekokardiyografi ile karşılaştırma
  1. Tez No: 91906
  2. Yazar: FEVZİYE CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TARIK BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Çalışmamızda, sol ventrikül duvar hareketlerinin değerlendirilmesinde, radyonüklid ventrikülografi (RVG/MUGA), ekokardiografi (EKOkG) ve gated planar tetrofosmin (GPTF) myokard perfüzyon sintigrafısi ile saptanan parametreler arasındaki korelasyon ve uyumu değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: 44 hastada ( 15 Kadın, 29 Erkek ;ortalama yaş 54+ 8.8) 424 myokard segmenti değerlendirmeye alındı. Çalışma grubunu, 20 kesin tanı almış myokard infarktüslü (MI) ( 19 akut MI, 1 eski MI ), 2 EKG de inferior duvar MI tanısı almış, 6 USAP tanısı almış ve 16 KAH kuşkusu olan hasta oluşturdu. Tüm hastalarda, 925 MBq teknesyum-99m (Tc-99m) Tetrofosmin kullanarak yapılan rest perfüzyon tomo-sintigrafisini (SPECT) takiben sol anterior oblik (SAO) and sol lateral projeksiyonlarda (SLT) rest GPTF çalışması yapıldı. Bunu takip eden iki gün içerisinde in vivo teknesyum-99m eritrosit işaretleme yöntemi ve 925 MBq aktivite kullanılarak, GPTF çalışması ile aynı projeksiyonlarda, MUGA çalışması ve sonrasında da EKOKG çalışması yapıldı. GPTF çalışmaları, normal ( negative dönüştürülmemiş ) şekilde (NI-GPTF) ve negative dönüştürülmüş, MUGA benzeri, (l-GPTF) şekilde ayrı ayrı değerlendirildi. NI-GPTF, l-GPTF (vizüel sine-skorlama ve fonksiyonel imaj kantitasyonu ) ve EKOKG (vizüel skorlama) global olarak ve segment bazında (10 myokardial segment) çalışmanın standardı kabul edilen MUGA ile karşılaştırıldı. Sine modunda duvar hareketi analizi 5 dereceli bir sistem kullanılarak değerlendirildi (0= normal, 1=hipokinezi, 2=ağır hipokinezi, 3=akinezi, 4= diskinezi).GPTF çalışmasında fonksiyonel imajların kantitatif değerlendirilmesi iki projeksiyonda toplam 10 ilgi alanı ( 4X4 piksel ) kullanılarak yapıldı. MUGA ve EKOKG çalışmalarında tüm hastalar için ejeksiyon fraksiyonu saptandı. GPTF çalışmalarında literatürde bildirildiği ve bilinen teknik yetersizlikler nedeni ile ejeksiyon fraksiyonu hesaplaması yapılmadı. SONUÇLAR: Genel sine-mod değerlendirmesinde, NI-GPTF(r=0,77, p=0,000, tam uyum (TU) = % 84) metodu, MUGA ile karşılaştırıldığında, I- GPTF (r=0,73, p=000; TU= %82 ) ve EKOKG (r=0,39, p=000,TU= %0,78) metodlarından üstün bulundu. Bölgesel olarak, NI-GPTF metodu xminferoapikal, midinferior ve midanterior segmentler dışında.en iyi MUGA korelasyonlarını gösterdi. Fonksiyonel imajların vizüel analizinde, en iyi MUGA uyumu l-GPTF ( r=0,72, p=000,CA=% 77) metodu için saptandı. Bölgesel olarak, l-GPTF metodu, posterolateral, midinferior, midanterior ve anterobazal segmentler dışında, en iyi MUGA korelasyonlarını gösterdi. Genel kantitatif değerlendirmede, amplitüd değerleri l-GPTF(r=0,76, p=0,000) ve Nl- GPTF(r=0,75, p=0,000) çalışmalarında MUGA ile iyi derecede korele bulundu. En iyi faz -MUGA korelasyonu l-GPTF metodunda saptandı (r=0,59,p=0,000). Segmental kantitasyonda, l-GPTF metodundaki tüm segmentlerin amplitüd değerleri MUGA ile NI-GPTF metodunun MUGA korelasyonundan daha iyi idi. SONUÇ: Myokardial duvar hareketlerinin değerlendirilmesinde GPTF metodu EKOKG'den anlamlı derecede MUGA ile daha iyi korele bulundu. MUGA ile en iyi korelasyon sonuçlarını almak için NI-GPTF ve l-GPTF metodları birlikte uygulanmalı ve yorumlanmalıdır. GPTF perfüzyon sintigrafisi myokardiyal duvar hareketlerinim değerlendirmesi için, tek bir enjeksiyonla her SPECT incelemenin ardından uygulanabilecek, invazif olmayan ve pratik bir tekniktir. Metodun tanısal değerini artırmak için, vizüel sine-mod yorum ve fonksiyonel görüntü değerlendirmesi birlikte uygulanmalıdır. XIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to determine the correlation and agreement between the left ventricular wall-motion evaluation parameters assessed by radionuclide ventriculography (RVG), echocardigraphy (ECHOCG) and gated planar tetrofosmin (GPTF) myocardial perfusion scintigraphy. MATERIALS and METHODS : 424 myocardial segments in 44 patients including 15 women and 29 men ( mean age 54 ± 8.8) were evaluated. 20 patients with myocardial infarction (Ml) (19 acute Ml and 1 old Ml), 2 patients with inferior Ml diagnosed in electrocardiography, 6 patients with unstable angina pectoris and 16 patients with suspected ischemic heart disease were examined. Rest GPTF study with 925 MBq Technetium- 99m(Tc-99m) Tetrofosmin in left anterior oblique (LAO) and left lateral projections(LLT) was performed after rest perfusion tomo-scintigraphy (SPECT) in all patients. Within two days, the patients underwent RVG examination with 925 MBq of in vivo technetium-99m red blood cell labelling, in GPTF -identical projections and hereafter ECHOCG. GPTF studies were interpreted in normal, non-inverted (NI-GPTF)and in image inverted, RVG-like form, (l-GPTF). NI-GPTF, l-GPTF (visual Cine-scoring and functional image quantitation ) and ECHOCG (visual scoring) results were compared globally and separately, in 10 myocardial segments, to those of RVG, the accepted standard of the investigation. Wall motion analysis in cine mode display was realized using a 5- grading score system (0= normal, 1=hypokinesis, 2=severe hypokinesis, 3=akinesis, 4= dyskinesis). Quantitative evaluation of functional images of GPTF studies were performed with a total of 10 regions of interest ( 4X4 pixels ) in two projections. Ejection fraction values were obtained in RVG and ECHO. Ejection fraction calculations in GPTF studies were not performed because of already reported and technically proven unreliability.RESULTS: In global cine-mode evaluation, NI-GPTF(r=0,77, p=0,000, complete agreement (CA) = % 84) was superior to l-GPTF (r=0,73, p=000; CA= %82 ) and ECHOCG (r=0,39, p=000; CA= %0,78),compared to RVG. Regionally, NI-GPTF showed the best RVG-correlations except for inferoapikal, midinferior and midanterior segments. In visual analysis of functional images, the best RVG-agreement was observed in l-GPTF ( r=0,72,p=000;CA=% 77). Regionally, l-GPTF showed the best RVG- correlations except for posterolateral, midinferior, midanterior and anterobasal segments. In global quantitative evaluation, amplitude values in both I- GPTF(r=0,76, p=0,000) and NI-GPTF(r=0,75, p=0,000) studies were well correlated with RVG amplitude. l-GPTF gave the best RVG-correlation of phase (r=0,59, p=0,000).The mean phase and standart deviation RVG-correlations of l-GPTF were r=0,92,p=0,000 and r=0,53,p=0,000 respectively. In segmental quantification amplitude values of ail segments in l-GPTF were better RVG- correlated than in NI-GPTF. CONCLUSION: In the evaluation of myocardial wall-motion, GPTF was significantly better RVG-correlated than ECHOCG. NI-GPTF and l-GPTF methods should both be performed and interpreted to obtain the best RVG- correlated results. GPTF perfusion scintigraphy is a non-invasive practical technique that can be performed after each SPECT examination to evaluate the myocardial wall motion with a single injection. The visual cine-mode interpretation and functional image evaluation should both be performed to improve the diagnostic value of the method. XVII