İşten ayrılma sebeplerinin DEMATEL yöntemi ile önceliklendirilmesi ve iyileştirme önerileri
Prioritization of turnover reasons with DEMATEL method and suggestions for improvement
- Tez No: 919065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKCAN YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İşletmelerde işe alınan personelin devamlılığı işletmeler açısından büyük öneme sahiptir. İşe alınan personel işten ayrıldığında çıkış işlemlerinin yönetilmesi ve değerlendirilmesi insan kaynakları departmanının sorumluluğundadır. İşletmelerde, işe alınan personeli geliştirmek için, personele verilen eğitim ve çeşitli yatırımlardan oluşan maliyetler söz konusu olmaktadır. Bu maliyetlerin azaltılması için işten ayrılan personelin ayrılmasına sebep olan etkenlerin belirlenmesi ve analiz edilmesi çok kıymetlidir. Bu çalışma, bir imalat işletmesinde çalışan, katma değerli ve vasıflı olan mavi yakalı personellerin işten ayrılma sebeplerini incelemek amacıyla oluşturulmuştur. İşten ayrılma sebeplerini belirlemek için işletme yönetiminden oluşan 20 kişilik bir ekip kurularak, balık kılçığı diyagramı oluşturulmuştur. Balık kılçığı diyagramı ile kritik pozisyonda çalışan 75 çalışanın işten ayrılma niyetinin nedenlerini anlama yönünde ikili karşılaştırma anketi uygulanmış ve DEMATEL yöntemi ile işten ayrılma kriterlerinin ağırlıklandırılmaları belirlenmiştir. Sonuç olarak; işten ayrılma sebeplerinde en çok ağırlığa sahip olan kriterler için iyileştirme çalışması yapılmış ve tüm kriterler için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The continuity of the personnel employed in the enterprises is of great importance. When the employed personnel leave the job, the management and evaluation of the exit procedures are the responsibility of the human resources department. To develop the personnel engaged in the enterprises, there are costs consisting of training given to the personnel and various investments. To reduce these costs, it is very valuable to determine and analyze the factors that cause the personnel to leave the job. This study was created to examine the reasons for the departure of value-added and qualified blue-collar personnel working in a manufacturing enterprise. A fishbone diagram was created by establishing a team of 20 people consisting of the enterprise management to determine the reasons for leaving the job. A pairwise comparison survey was applied to understand the reasons for the intention to leave the job of 75 employees working in critical positions with the fishbone diagram and the weightings of the criteria for leaving the job were determined with the DEMATEL method. As a result; an improvement study was carried out for the requirements with the highest weight in the reasons for leaving the job and solution suggestions were presented for all criteria.