Günümüz manzara resminde postmodern yaklaşımlar
Postmodern approaches in contemporary landscape painting
- Tez No: 919066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL CENK BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, modernizmden postmodernizme geçiş sürecinde manzara resminin dönüşümünü ele almaktadır. Postmodern sanat anlayışının estetik, kavramsal ve biçimsel niteliklerinin; manzara resmindeki sosyal ve çevresel sorunlar, tarihsel anlatılar, mekân temsili, gerçekçilik ve eklektik yaklaşımlar üzerindeki etkileri, tezde araştırılmıştır. Çalışma, manzara resminin tarihsel ve teorik gelişim sürecini inceleyerek, postmodern yaklaşımın mekânı bir kimlik taşıyıcısı olmaktan çıkaran, daha anonim, belirsiz ve çoğul anlam katmanları taşıyan bir ifade biçimine dönüştürdüğünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. İkinci bölümde, modernizmden postmodernizme geçiş sürecinde sanat anlayışındaki değişimler ele alınmıştır. Bu bağlamda, modernizmin rasyonalist, birey merkezli ve idealist yaklaşımlarının yerini, postmodernizmin belirsizlik, parçalanma, çoğulculuk ve eleştirel bakışa dayalı yapısına bıraktığı vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, modern dönemde manzara resminin nasıl bir estetik anlayışla ele alındığı değerlendirilmiştir. Modernizmden postmodernizme geçiş sürecinde manzara resmine etkileri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, manzara resminde postmodern yaklaşımlar temel kavramlar açısından incelenmiştir. Postmodern konuların manzara resminde nasıl yansıdığı sanatçıların eserlerinde nasıl bir yer bulduğu araştırılmıştır. Beşinci bölümde ise tezin özgün sanatsal üretim kısmı ele alınmıştır. Kimliksizleşme temasını betimlemek amacıyla yapılan sanat eserleri, hem plastik açıdan hem de kavramsal olarak analiz edilmiştir. Yağlı boya, karakalem ve karışık teknikler kullanılarak üretilen eserlerde, kimliksizleşmenin postmodern estetikle ilişkisi görsel bir anlatı üzerinden tartışılmıştır. Sonuç olarak bu tez, postmodern kuramlar çerçevesinde günümüz manzara resminde nasıl bir yansıması olduğu araştırılmıştır. Çalışma, teorik analizler ve özgün sanatsal üretimlerle birlikte, çağdaş sanat alanına hem akademik hem konuya ilgi duyanlar için bir kaynak sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of landscape painting during the transition from modernism to postmodernism. The effects of the aesthetic, conceptual and formal features of the postmodern sense of art on social and environmental problems, historical narratives, representation of space, realism and eclectic approaches in landscape painting were analysed in this thesis. The study aims to reveal that the postmodern approach transforms space from being a carrier of identity into a form of expression that carries more anonymous, ambiguous, and multilayered meanings, by examining the historical and theoretical development process of landscape painting. The second chapter discusses the changes in the sense of art during the transition from modernism to postmodernism. In this context, it is emphasized that the rationalist, individual-centered, and idealist approaches of modernism have been replaced by the uncertainty, fragmentation, pluralism, and critical perspective in postmodernism. The third chapter evaluates how landscape painting was approached with an aesthetic sense in the modern era. The impact of the transition from modernism to postmodernism on landscape painting has been examined. The fourth chapter examines postmodern approaches in landscape painting in terms of fundamental concepts. The reflection of postmodern themes in landscape painting and how they are represented in the works of artists has been examined. The fifth chapter addresses the original artistic production section of the thesis. Artworks created to depict the theme of disidentification have been analyzed both plastically and conceptually. In the artworks produced using oil painting, charcoal and mixed techniques, the relationship of disidentification with postmodern aesthetics is discussed through a visual narrative. In conclusion, this thesis examines how contemporary landscape painting reflects postmodern theories. The study, through theoretical analyses and original artistic production, aims to provide a resource for both academics and those interested in the subject within the field of contemporary art.